reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı modüler robot TinkerBots ile çocuklar eğlenerek öğreniyor [Video]

TinkerBot, çocukların elektroniği oynarken öğrenmesini amaçlayan ve farklı parçaları bir araya getirerek farklı yapıda robotlar ortaya çıkarabildiği bir set. Görsellerdeki robotlarda yer alan kırmızı blok, güç bloğu olarak adlandırılıyor. TinkerBots robotlarının hareketli bir yapıya sahip olabilmesi için her robotun içerisine bir adet güç bloğu konulması gerekiyor. Güç bloğu, bataryanın yanı sıra Bluetooth 4.0 bağlantı, Arduino uyumlu mikro kontroller ve ivme/hız ölçer gibi sensörler barındırıyor.

Farklı sensörler içeren bloklar da Tinkerbot robotları içerisinde kullanılarak ortaya çıkarılan robota farklı görevler yüklenebiliyor. Adaptör blok sayesinde TinkerBot, Lego ve Technic Lego ile de uyumlu hale geliyor. Bu sayede Lego’ların da yetenekleri geliştirilebiliyor. Daha uzman kullanıcılar için programlama yapılabilmesi amacıyla bir adet USB girişi de TinkerBot bloğu üzerinde yer alıyor.  Akıllı telefon uygulaması aracılığıyla yönetilebilen TinkerBot, bu sayede geliştiricilerin de desteği ile çok daha eğlenceli hale gelme imkanı tanıyor.

TinkerBot’un seri üretime geçebilmesi için 100 bin dolar desteğe ulaşması gerekiyor. Bu amaçla Indiegogo üzerinden başlatılan fon kampanyasında hedefin yarısı toplandı bile. TinkerBot ön siparişi vererek 2014 yazında teslimine başlanması hedeflenen setlerden birine sahip olabilmek için 160 dolarlık destekte bulunmak gerekiyor. Biz de açıkçası bu eğlenceli robot setinin piyasaya çıkış tarihini merakla bekleyenler arasında yer alıyoruz.

VİDEO

YORUMLAR