reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

BDDK akıllı telefon

Akıllı telefon modelleri için can sıkan taksit sınırı

Yakın zamanda akıllı telefon almayı düşünenler için kötü haber geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ithal telefonlardaki taksit sınırını değiştirdi.

2018 yılında akıllı telefon modelleri için verilen kredi müjdesinin ardından 2020’de BDDK yeni kararıyla yakın zamanda telefon almayı planlayanları üzecek. Alınan yeni karara göre 3.500 TL üzerindeki telefonları almak için kullanılan kredilerin taksit sayısı indiriliyor. 6 ay olan taksit sayısının 3 ay olarak düzenleneceği açıklandı. Geçmişte 3.500 TL altı ve üstü olarak ayrılan ithal cep telefonlarında taksit sayısı da buna bağlı olarak sınırlı tutulmuştu. Hatta fiyatı 3.500 TL altındaki telefon almak için kullanılacak kredilerin vade sayısının 12’ye çıkarıldığı düzenleme yazının başında da belirttiğimiz gibi 2018’in sonlarına doğru tüketicilere müjdelenmişti. 3.500 TL üstü cihazlar ise 6 ayla sınırlandırılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon modelleri için yeni kredi taslağı yayında

Bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağında 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrasındaki değişiklik şu şekilde belirtiliyor: “…fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz.” Yayınlanan resmi duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Instagram’da gördüğünüz ruju artık evde yapabilirsiniz. Fenomenlere marka sormayı bitirecek güzellik ve bakım ürünü