reklamı kapat

POPÜLER

Alcatel Pop 4S incelemesi

Alcatel

ORTALAMA PERFORMANS

Alcatel Idol 4’te sekiz çekirdekli Snapdragon 617 işlemci ve 3 GB RAM yer alırken Pop 4S’te sekiz çekirdekli Mediatek MT6755M işlemci ve 2 GB RAM bulunuyor. Çoğu mobil cihaz incelemesi için tercih ettiğimiz AnTuTu performans testi uygulamasında 46.520 puan alan Pop 4S, Geekbench 4 testinde ise tek çekirdek performansında 690 puan, çoklu çekirdek performansında ise 2.557 puan aldı. Geekbench 4’teki performansında 691 skor elde eden Idol 4 ile neredeyse aynı puanı alan Pop 4S, çoklu çekirdek performansında ise 2.182 puan alan Idol 4’ü geride bıraktı. Hem AnTuTu hem de Geekbench uygulamasında Idol 4’ü geride bırakan Pop 4S’ün kağıt üzerindeki sonuçlarına bir kenara koyup genel performansına baktığımızda telefonun ortalama bir performansa sahip olduğunu görüyoruz. Performans açısından çok büyük bir beklenti içinde değilseniz Pop 4S’in beklentinizi karşılayacağını söyleyebiliriz.

Android 6.0 yüklü gelen telefondaki pil kapasitesi ise Idol 4’e kıyasla daha yüksek. 350 mAh’lik bir fark sayesinde telefonun pili daha uzun gidiyor. Yoğun bir kullanımda bir gün kullanabileceğiniz Pop 4S’te güç tüketen uygulamaları kullanmazsanız telefonu daha uzun süre kullanabilirsiniz. 5,2 inçlik Idol 4’ten daha büyük ekran boyutuna sahip telefonun ekran performansını kendi segmentine göre başarılı bulduk.Telefonda yer alan Renk Yakalayıcı isimli uygulama sayesinde telefonun arayüzünü dilediğiniz gibi kişiselleştirmek mümkün. Tercih edeceğiniz arayüz rengini tema kitaplığından seçebileceğiniz gibi kamerayı kullanarak da tema rengi seçilebiliyor. Örneğin kamerayla kaydettiğiniz bir alanın rengi siyah renk ise uygulama siyah renkteki temaları gösteriyor.

Word, PowerPoint veya Excel gibi uygulamaları kullanıyorsanız telefonda WPS Office uygulaması yüklü geliyor. Bu uygulama sayesinde Microsoft Office dosyalarını görüntülemek mümkün. Mobil platformun en başarılı oyunlarından Minecraft: Pocket Edition’ın 30 günlük deneme sürümünü ise Apps mağazası üzerinden indirebilirsiniz. Müzik uygulamasında sunulan miks yapabilme özelliğinin de özellikle DJ olmaya meraklı kişilerin ilgisini çekeceğini söyleyelim.

Alcatel

KAMERA YETENEKLERİ

Alcatel’in yeni telefonu Pop 4S’te 13 megapiksellik bir kamera bulunuyor. Faz algılamalı otofokus sistemine sahip olan kamerada çoğu makinede karşılaştığımız sorunla karşılaştık. Gün ışığında ortalamanın üzerinde performans sergileyen kamera, ışığın yetersiz kaldığı durumlarda ne yazik ki gren üretiyor. Hem ön hem arka kamerasında karşılaştığımız bu sorun haricinde kameranın özellikle düşük ışıkta yavaş netleme yaptığını belirtmemiz gerekiyor. Kameranın otofokus performansının daha iyi olması gerektiğinin altını çizelim. 4K video kaydına imkan tanımayan kamerada saniyede 30 kare 1080p videolar kaydedebiliyor.

Cihazın bunun haricinde dikkat çeken özelliklerinden biri de ön kamerasında flaş yer alması. Özellikle düşük ışıkta flaşın oldukça işimize yaradığını söyleyelim. Ön kameranın bunun yanında 84,4 derecelik açı sunması geniş açı selfie çekimlerine imkan tanıyor. Bağlantılara baktığımızda telefonun 4G hızında 300 Mbps’ye varan indirme hızı sunduğunu görüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz testte de telefonun hızlı bağlantılara ulaştığını gördük. Sonuca gelecek olursak Alcatel Pop 4S, 1.099 TL’lik cep yakmayan fiyatıyla telefonlara çok fazla para ödemek istemeyen kişilerin ve özellikle gençlerin ilgisini çekeceğini söyleyebiliriz.