reklamı kapat

POPÜLER

Alfa Romeo Milano

Alfa Romeo Junior Elettrica Veloce için ilk aşamada açıklanan güç artırıldı

İlginç bir güncelleme yapıldı. SUV model Alfa Romeo Junior Elettrica Veloce için başta paylaşılan güç artırıldı.

Tonale ve Stelvio altına konumlandırılan Alfa Romeo Junior için geçtiğimiz aylarda tamamen elektrikli Elettrica, Elettrica Veloce ve mild-hybrid Ibrida versiyonları duyuruldu. İlk tanıtımda en üstte yer alan Elettrica Veloce modeli için 237 beygirlik bir güç verisi açıklanmıştı. Bu konuda sürpriz bir güncelleme yapan firma, aracın aslında 278 beygir güç sunduğunu söyledi. Altta yer alan diğer elektrikli Elettrica ise sürücüsüne 154 beygirlik bir güç sunuyor. 54 kWh lityum-iyon batarya ile donatılan elektrikli sürümler, 410 km kadar bir menzil getiriyor ve 100 kW şarj desteğini taşıyor. 2025 yılında gelecek Mild-hybrid temelli Ibrida ise 1.2-litrelik üç silindirli 48V hybrid benzinli motor ve altı ileri eDCT otomatik şanzımana entegre 28 beygirlik elektrik motoruyla toplam 134 beygir güç sağlıyor. Bu arada araç orijinalde Junior adıyla da tanıtılmamıştı. Eğer kaçırdıysanız adı ilk aşamada Alfa Romeo Milano olan araç hakkında bir açıklama yapan İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso, “Milano” adını taşıdığı için model İtalya dışında üretilemez demişti. Bu aracı Polonya merkezli olarak üretme kararı alan şirket, bunu yaparsa İtalya’da yasa dışı bir adım atmış olacaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda Urso, Polonya’da Milano adında bir otomobil üretilemez. Yasal olarak tüketicileri yanıltacak işaretler veremezsiniz. Dolayısıyla Milano adlı bir otomobil İtalya’da üretilmelidir. Aksi takdirde İtalyan yasaları uyarınca izin verilmeyen yanıltıcı bir durum ortaya çıkar.” demiş ve bu gerçekten çok ilginç bulunmuştu.

İşte bu yüzden firma bir geri adım attı ve modelin adını “Junior” olarak değiştirme kararı aldı. Alfa Romeo CEO’su Jean-Philippe Imparato düzenlenen bir basın toplantısında, “Milano isminin tüm yasal gereklilikleri karşıladığını düşünmemize rağmen, İtalyan hükümetiyle ilişkileri kolaylaştırmak için ‘Junior’ olarak değiştirme kararı aldık” dedi. İtalya’da, kulağa İtalyan gibi gelen isimlere sahip olan ancak aslında İtalyan olmayan ürünlere karşı bir yasa bulunuyor. Alfa Romeo’nun aracı İtalya’da üretmiyor olmasının arkasında ise söylendiği kadarıyla maliyet yer alıyor, aracın İtalya’da üretilmesi halinde 10 bin euro daha pahalı olacağı belirtiliyor.

Alfa Romeo Junior yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER