reklamı kapat

POPÜLER

Aliens vs. Predator incelemesi

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2010 08:19

Fakat gördük ki işler o kadar basit değilmiş. Orijinal oyundan çok daha iyisi yapılabilecekken, işler geriye gitmiş. Oyun yapısı hemen hemen aynı fakat ırklar arasındaki denge kaybolmuş, kontroller çok sağlıklı değil ve o tedirginlik hissi ortadan neredeyse tamamen kalkmış.

ÜÇÜ BİR ARADA
Oyunda yine üç farklı ırkı kullanabiliyorsunuz. Üçünün senaryosu ve oynanışı birbirinden tamamen farklı. Predator, filmlerden bildiğiniz gibi. Düşmanlarını daha çok bir kurban gibi gören, onları öldürmekten çok estetik bir şekilde avlamaya çalışan Predator, görünmez olabilme ve çeşitli görüş teknolojileri gibi özelliklere sahip. Gece görüşü, termal görüş gibi sistemlerle düşmanlarını çok rahat dize getirebiliyor. Aynı zamanda omuz üstü lazer topu ve bilek bıçakları gibi donanımları onu diğer ırklardan bir adım öne geçiriyor. Alien’ın özellikleri de aynen uygulanmış, tüm duvarlarda yürüyebiliyor, inanılmaz hızlı ve çevik. Karanlıklara saklanıp her yönden saldırarak düşmanını gafil avlayabiliyor. Bir de insanlar var elbette ki… Daha önceki oyunlarda korku ve tedirginlik hissini en yoğun yaşadığınız ırk olan insanlar bu kez korkulacak kadar güçlü olmuşlar.

WEYLAND YUTANI DEMİRCİLİK
Oyunun en büyük yanlışı belki de burada. Oyunu yeni oyuncularla buluşturayım derken biraz kolaylaştırmışlar ve o müthiş gerilimli atmosfer uçup gitmiş resmen. Eski oyunda kapkaranlık koridorlarda kandil gibi yanan fenerinizin ve gergin bir şekilde ötüp duran radarınızın sayesinde güçlükle tespit edebildiğiniz Alien’ları öldürmek için akla karayı seçerdiniz. Bu sefer Smart Gun’ı bir ateşliyorsunuz gerisini tüfek kendisi hallediyor zaten. Diğer ırklardaki kontrol problemleriyse tüm bunların üzerine tuz biber ekiyor.

SIKILDIK YAHU
En büyük problemlerden biri de sıkıcı bölüm tasarımları. Hani atmosfer biraz daha yoğun olsa yine çekilebilirmiş ancak çeşitlilikten uzak, sürekli aynı yerlerde geziyormuş hissi veren bölümler insanı oyundan tamamen soğutmaya yetiyor. Uzun lafın kısası, büyük hayal kırıklığına uğradık. Karşısında vakit geçirmeye pek değmez.

OYNANABİLİRLİK
-2YILDIZ-

GRAFİK
-3YILDIZ-

EĞLENCE
-2YILDIZ-

SES – MÜZİK
-3YILDIZ-

YAPIMCI
REBELLLION

DAĞITICI
SEGA

PLATFORM
PS3, XBOX 360

İLGİLİ HABERLER