reklamı kapat

POPÜLER

Alınan emsal kararla BTK’nın kestiği para cezalarının sayısı azalabilir

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) elektronik haberleşme sektöründe haksız rekabetin önüne geçmek amacıyla kimi zaman çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Bunlardan en dikkat çekeni ve gündeme geleni ise idari para cezaları oluyor. TELKODER üyesi bir işletmeci tarafından açılan davanın ardından BTK kararları için emsal olabilecek bir karar alındı. Mahkeme işletmelere idari para cezası kesmeden önce uyarı yapılması gerektiği sonucuna vardı.

Daha önce yaşanan örneklerden dolayı bildiğimiz üzere elektronik haberleşme sektöründe birçok haksız rekabet girişimi yaşanıyor. Bu girişimlerin tespit edilmesinin ardından BTK caydırıcı olması adına idari para cezası uyguluyor. İnternet, sabit telefon, GSM gibi hizmetleri sunan pek çok firma şimdiye kadar yüklü miktarlarda ceza ödemek durumunda kaldı. Haksız yere mağdur edildiğini düşünen bir TELKODER üyesi bu durumu mahkemeye taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen kesin karar ile BTK’nın uyarıda bulunmaksızın doğrudan cezalandırmaya gitmesi hukuk ve hakkaniyete aykırı bulundu. Alınan bu kararın ilerleyen dönemlerde emsal olarak gösterilebileceği ve idari para cezalarının sayısının azalabileceği düşünülüyor.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından alınan bu kararın BTK’nın gelecekteki ceza hükümlerine ne şekilde etki edeceğini ise zaman gösterecek.