reklamı kapat

POPÜLER

Amazon Rufus

Alışverişe yardımcı çok faydalı sohbet botu “Amazon Rufus” tanıtıldı [Video]

İlk bilgileri geçtiğimiz hafta ortaya çıkmıştı. Alışverişe yardımcı sohbet botu Amazon Rufus resmi olarak tanıtıldı ve kullanıma alındı.

Amazon, geçtiğimiz hafta üretken yapay zekâ sistemini mobil uygulamalarına getirmek adına çalışıyor ve burada spesifik olarak müşteri sorularına odaklanıyor haberiyle ses getirmişti. O zaman yeni dönemde kişilerin ürünler hakkındaki yazılı sorularına geliştirilen yapay zekâ bakacak, sistem markaların resmi verileri ve tüketici yorumları üzerinden bir değerlendirme yaparak cevaplar verecek denilmişti. Bu altyapı kişilere ciddi düzeyde zaman kazandırma potansiyeli özelinde çok güzel görünüyordu ancak ne zaman geleceği bilinmiyordu. Geçtiğimiz saatlerde bu durum değişti ve Amazon Rufus resmi olarak duyuruldu ve belirli kullanıcılar için aktif edilmeye başlandı. Süreçte bir LLM yani büyük dil modeli kullanan firma, özelliği ilk aşamada sınırlı bir kapasiteyle kullanıma sunuyor (İngilizce dilinde) ancak daha sonra geniş çaplı kullanım ile erişimin devreye alınacağı belirtiliyor. Şimdilik beta ibaresinin kullanıldığı Rufus, kişilere ürünler hakkında yardımcı olmak adına çok faydalı görünüyor ve nasıl çalıştığı aşağıdaki resmi video ile gösteriliyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alışveriş devi Amazon elbette yapay zekâ konusunda ilk defa bir atmıyor. Şirket geçtiğimiz aylarda tanıttığı üretken yapay zekâ merkezli bir sistemiyle, satıcılarının ürünlerini daha iyi pazarlayabilmesine hedeflemişti. Bu altyapıda kişiler örneğin sisteme yüklediği arka planı olmayan bir parfüm şişesini, istediği herhangi arka plana saniyeler içerisinde yerleştirebiliyor. Burada süreç DALL-E ya da Midjourney’deki gibi işliyor yani şişenin oturtulmak istendiği arka plan direkt olarak yazılarak ürettirilebiliyor.

İyi bir sonuç elde edilmesi için altyapıya birçok özelleştirme ve düzeltme seçeneği ile farklı varyasyonlar ekleyen Amazon, artık düz beyaz / siyah / gri zemin üstü ürün görsellerinden uzaklaşmak istiyor gibi görünüyor. Şirket yukarıdaki gibi görsellerin satışlara olumlu etki ettiğini belirtiyor çünkü herkes öncelikle ürün görsellerini inceliyor. Bu arada dünyanın en popüler dijital asistanları arasında başı çeken Amazon Alexa da üretken yapay zeka ile güçlendiriliyor. Alexa, hali hazırda geniş yetenekleri olan bir dijital asistan ancak elbette bu tarz sistemler her zaman daha da iyi olabilir. İşte bunun için Alexa büyük dil modelini merkeze alan yeni bir sürüm geliyor.

Yeni Alexa, Amazon’un cihazlar ve hizmetlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dave Limp’e göre normal konuşma cümlelerini rahatlıkla anlayabiliyor, bunlara doğal şekilde uygun yanıtlar verebiliyor, anlatılmak istenen bağlamı daha etkili bir şekilde yorumlayabiliyor ve tek bir komutla birden fazla isteği hızlıca yerine getirebiliyor.

Amazon Rufus yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER