reklamı kapat

POPÜLER

Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı ve beraberindekiler yarın ISS’ten ayrılıyor

 - Güncelleme: 02 Şubat 2024 11:13

Alper Gezeravcı, uzaya Axiom Space şirket tarafından yapılan SpaceX merkezli Ax-3 / Axiom Mission 3 görevi ile çıkarılmıştı.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olarak seçilen Alper Gezeravcı uzaya daha spesifik olursak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) özel uzay şirketlerinden Axiom Space tarafından düzenlenen ve SpaceX imzalı Falcon 9 roket önüne konumlandırılan kapsül Crew Dragon‘u merkeze alan Axiom Mission 3 göreviyle 19 Ocak tarihinde sorunsuz olarak çıkarılmıştı. Şimdi ise uzun süreli bir görev olmayan Ax-3 için yolun sonu geldi. Gezeravcı ve diğer ekip üyeleri için bugün saat 17.50’de uğurlama töreni düzenlenecek, yarın ise ISS’ten Crew Dragon ile beraber dönüş saat 14:00 itibarıyla yapılacak. NASA ve ISS ortaklarının onayı alındıktan sonra kabul edilen dört kişilik çok uluslu ekipte “görev uzmanı” olarak geçen Gezeravcı yanında, Ax-3 Komutanı Michael López-Alegría, Pilot Walter Villadei ve diğer Görev Uzmanı Marcus Wandt da yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada aktarıldığı kadarıyla Hava Harp Okulu’ndan elektronik mühendisi olarak mezun olan Gezeravcı, daha sonrasında ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü‘nde harekat araştırması bölümünde yüksek lisans yapmış. Bir F-16 pilotu olan Gezeravcı, 21 yıl boyunca Hava Kuvvetleri’nde önemli görevlere ve başarılara imza atmış. Ax-3 görevi herhangi bir sıkıntı olmazsa ISS’e yönelik tamamı Avrupalı ekipten oluşan ilk ticari astronot görevi olacak. Axiom Space’in insanlı üçüncü görevi olarak geçen Ax-3 için İtalya, Türkiye ve İsveç, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) üzerinden bir araya gelmiş durumda. Gezeravcı’nın uzaya götürülmesi için Türkiye’nin 55 milyon dolar civarında bir “koltuk ücreti” ödediği aktarılıyor.

Alper Gezeravcı ve Axiom Space görevi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER