reklamı kapat

POPÜLER

Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı ve beraberindekiler Dünya’ya geri döndü

 - Güncelleme: 09 Şubat 2024 16:37

Alper Gezeravcı, uzaya Axiom Space şirket tarafından yapılan SpaceX merkezli Ax-3 / Axiom Mission 3 görevi ile çıkarılmıştı.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olarak seçilen Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) Axiom Space tarafından düzenlenen ve SpaceX imzalı Falcon 9 roketin önüne konumlandırılan kapsül Crew Dragon‘u merkeze alan Axiom Mission 3 göreviyle 19 Ocak tarihinde sorunsuz olarak çıkarılmıştı. Bu uzun süreli bir görev değildi ve kısa süre önce sona gelinmişti. Ancak son adım bir türlü atılamıyordu çünkü iniş yapılacak alandaki hava şartları bir türlü istenilen düzeye gelemiyordu. Bu yüzden de planlanan dönüş birçok kez ertelenmişti. Geçtiğimiz günlerde ise sonunda uygun şartlar sağlandı ve ekip sorunsuz olarak ISS’ten ayrılarak bugün itibarıyla Dünya’ya geri döndü (Paraşütler ile denize inildi ve herkesin iyi olduğu açıklandı). NASA ve ISS ortaklarının onayı alındıktan sonra kabul edilen dört kişilik çok uluslu ekipte “görev uzmanı” olarak geçen Gezeravcı yanında, Ax-3 Komutanı Michael López-Alegría, Pilot Walter Villadei ve diğer Görev Uzmanı Marcus Wandt da yer alıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada aktarıldığı kadarıyla Hava Harp Okulu’ndan elektronik mühendisi olarak mezun olan Gezeravcı, daha sonrasında ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü‘nde harekat araştırması bölümünde yüksek lisans yapmış. Bir F-16 pilotu olan Gezeravcı, 21 yıl boyunca Hava Kuvvetleri’nde önemli görevlere ve başarılara imza atmış. Axiom Space’in insanlı üçüncü görevi olarak geçen Ax-3 için İtalya, Türkiye ve İsveç, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) üzerinden bir araya gelmiş durumda. Gezeravcı’nın uzaya götürülmesi için Türkiye’nin 55 milyon dolar civarında bir “koltuk ücreti” ödediği aktarılıyor.

İniş anını gösteren video:

Alper Gezeravcı ve Axiom Space görevi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER