reklamı kapat

POPÜLER

Almanya’da Wikipedia yasağı

Türkiye’de olduğu kadar uzun soluklu olmasa da Almanya’da ‘erişim yasağı’ trendini ucundan yakaladı, wikipedia.de sitesine 24 saat erişim engellendi. Türkiye’de alışık olduğumuz internet sayfalarına erişim yasağı modası Almanya’ya da sıçradı. Alman Sol Parti milletvekili Lutz Heilmann, Alman Wikipedia’sında hakkında yazılanların kişisel haklarına aykırı unsurlar içerdiği gerekçesiyle Lübeck mahkemesine başvurdu.  Heilmann’ın şikayetinin kabul edilmesiyle içeriği kullanıcılar tarafından sağlanan Wikipedia’nın Almanca versiyonu wikipedia.de adresine Almanya sınırları içerisinde erişim yasağı getirildi. Heilmann’ın eski Doğu Almanya’nın istihbarat servisi STASI’deki göreviyle ilgili bilgilerin sitede yer almasından dolayı bu şikayetin gerçekleştiği ve bunun bireysel hakları doğrudan zedeleyen bir davranış olduğu belirtildi. Heilmann ile ilgili bu bilgilerin siteden kaldırılmasıyla erişim yasağı kaldırıldı. Wikipedia, 24 saat boyunca doğrudan erişim yasağına maruz kalan kullanıcılarından bir basın toplantısıyla özür diledi.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Almanya’da Wikipedia yasağı” için 4 cevap

 1. Volkan YILMAZ dedi ki:

  Haberi ilk duyduğumda “eyvah!” dedim. Wikipedia’nın “Wikipedia sizin bağışlarınıza dayanmaktadır: lütfen bugün bağış yapın.” duyurusuyla bağış topladığı bu günlerde kapanma haberi denizpedia ya da wikifeneri’ne de bağlanabilirdi. Ayrıca Wikipedia’nın net bir şekilde ey cemaati müslimin tarzı bağış istemesi de oldukça ilginç. Open Office sizi o kadar okuttu, büyüttü…

 2. Faruk AKINCI dedi ki:

  Wikipedia görece ciddi bir usluba sahip olduğu için kimilerinin canını sıkabilecek içerikler daha bir dikkatle inceleme altına alınıyor. Örneğin Hrant Dink başlığı altında girilenler maalesef hiç hoş şeyler değildi. Sitede zaman zaman ırkçı ve taraflı bilgiler yer alabiliyor.

 3. samimi patates dedi ki:

  Ne olursa olsun sansürcü zihniyete karşıyım ben. Wikipedia yetkililerine bildirilerek çözülebilecek ufak bir meseleyi, koskoca siteyi kapatarak halletmeye çalışmak da nesi? Ne bu kin?

 4. aristo dedi ki:

  yasaklar çözüm olmaz