reklamı kapat

POPÜLER

Alpine GT X-Over

Alpine ilk elektrikli otomobiliyle birlikte SUV segmentine de giriş yapacak

Alpine GT X-Over adıyla üretim bandındaki somut çalışmaları başlayan elektrikli model, Fransız üretici için yeni kulvara geçiş simgesi olacak.

Ocak 2021’de olduğu gibi yeni yılın ilk günlerini gelecek planlarını duyurma odağında geçiren Renault Grubu, elektrik merkezli hamlelerinde vites artırılacağını net şekilde ifade etti. Bu zamana gerçekleştirilen yatırımları üçe katlayacak olan hamle birlikte 2030 yılına kadar 20 milyar euronun üzerinde bütçeyle yola çıkan grubun içerisindeki her marka için önemli gelişmeler bizi bekliyor. Yıldızın performans köşesini tutan Alpine da, yakın vadede gerçekleştirilen yeniden yapılanma üzerinden yakaladığı başarıyı ilk elektrikli modeliyle sürdürmek istiyor. 2025 yılında üretimi hedeflenen bu modelle birlikte Fransız üreticiyi de Crossover/SUV segmentine katılanlar arasına dahil edeceğiz. Şu aşamada ismin Alpine GT X-Over olarak açıklanan modelin üretimi Dieppe Fabrikası’nda gerçekleştirilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alpine GT X-Over, CMF-EV platformu üzerine inşa edilecek

GT X-Over için grubun resmi kaynakları üzerinden paylaştığı bilgiler üzerinden günümüz itibarıyla deneme üretimleri için çalışmalar başlamış durumda. CMF-EV platformu üzerine inşa edileceği de bu kapsamda netlik kazanan model, Nissan Ariya ve Renault Megane E-Tech gibi isimlerle de altyapı kadeli olacak. GT X-Over’ın seri üretime taşınmasıyla birlikte bu altyapının sportif sürüş niteliklerine e kadar cevap verebildiğini görecek olmamız da hikayeyi bizler için heyecanlı kılıyor. GT X-Over için şu aşamada herhangi bir rakamsal beri paylaşılmış değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanılacak altyapı üzerinden diğer modellere baktığımızda Megane E-Tech tarafında tek elektrik motorlu giriş seviyesinde 130 PS güç ve 250 Nm tork sunulurken, bir üst pakette 218 PS güç ve 300 Nm tork verileri güncelliğini koruyor. En üst seviyesinde 60 kWh’lik batarya paketiyle gelen Megane E-Tech, 470 kilometreye kadar menzil kat edebiliyor. CMF-EV ile birlikte kombin edilen batarya, 130 kW’lık hızlı şarj desteğini de sunuyor. Kullanıcılar bu sayede 30 dakikalık dolumlarla yüzde 80’i aşan seviyeleri görebiliyor. Alpine 2026 yılına kadar GT X-Over ile birlikte üç yeni model daha tanıtmaya hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video

İLGİLİ HABERLER