reklamı kapat

POPÜLER

Amazon CEO’su, Apollo 11’in motor parçalarını çıkarmak için okyanusa açıldı

Amazon‘un CEO’su Jeff Bezos, geçen sene Apollo 11‘in okyanusa düşen motorlarının peşine düştüğünü duyurmuştu. Milyarder CEO, bu hayalini üç haftalık çalışma sonucu gerçekleştirmeyi başardı. 20 Mart günü Bezos Expeditions sitesinde yayınlanan blog yazısında bu maceranın tüm detayları anlatılıyor. Makalenin altında da Bezos’un imzası var.
Apollo 11

Bezosexpeditions.com‘da su altı keşfinin kaydı da yer alıyor. Milyarder CEO gördüklerini, kargacık burgacık F-1 motorlarıyla dolu bir heykel bahçesi olarak tarif ediyor.

Atlas Okyanusu’nun derinliklerinde yatan, Apollo 11’in kalkışından birkaç dakika sonra okyanusa düşen motorlarını, yüzeyden yaklaşık 4.270 metre derinlikte çalışarak çıkarmayı başaran ekibin gelir kaynağı tabii ki Jeff Bezos’un kendisi. O derinlikteki motor parçalarını yüzeye çıkarmak için kullanılan uzaktan kumanda edilen araçlar gemiye, üzerinden 4.000 voltluk güç transfer edilen fiber kablolarla bağlanmış. Bezos’un aktardığına göre yüzeye çıkarılan motor parçalarının üzerindeki seri numaraları kayıp olduğu için tam olarak hangi Apollo’ya ait olduğunun belli olmayabilir.

Apollo 11 motorlarını ABD’nin tüm insanlı uzay uçuşlarını üzerinden gerçekleştirdiği Cape Canaveral‘a, NASA‘ya götüren Bezos ve ekibinin buluntuları bir araya getirilip restore edildiğinde ortaya iki adet F-1 motoru ortaya çıkacak.

Apollo 11

Meraklıları bu motorları sergilendikleri yerde gidip görebilecek ancak bu mekan henüz belli değil.

Apollo 11

Amazon’un CEO’su Bezos, sitesindeki yazıda tüm ekibine ve kendisine destek olan aile üyelerine tek tek teşekkür ediyor.