reklamı kapat

POPÜLER

Amazon

Amazon, yeni otonom depo robotunu görücüye çıkardı [Video]

Alışveriş devi Amazon, depolarını daha verimli hale getirmek adına birçok farklı teknoloji üzerinde aktif olarak çalışıyor.

Bu çalışmaların en son meyvelerinden birisi Proteus oldu. Kısa tanıtım videosunu yukarıda izleyebileceğiniz Amazon imzalı robot, bir platform şeklinde ve amacı belirli yükleri depolar içerisinde otonom olarak hareket ettirmek. Depodaki personele zarar vermeden güvenli şekilde hareket edebildiği aktarılan robot, bu açıdan fark yaratıyor çünkü bu sayede robota özel kapalı bir alan hazırlanmasına gerek kalmıyor. Bu arada söylendiği kadarıyla firma başka robotik sistemler üzerinde de aktif şekilde çalışıyor. Örneğin bunlardan bir tanesi Cardinal. Bu bir robotik kol ve amacı paketleri kaldırarak hareket ettirmek. Depolara önümüzdeki yıl gireceği aktarılan Cardinal yanında inanılmaz hızlı çalışan, tanıtım videosu burada yer alan bir tarayıcı da geliştiriliyor. Bu tarayıcı paketlerin bilgilerini 120 fps hızda çalışan kamera üzerinden okuyor ve böylece giriş ve çıkışları inanılmaz hızlı hale getirilebiliyor.

Bu arada Amazon eğer FAA’den (Federal Havacılık İdaresi) onay alınırsa, California Lockeford merkezli olarak drone ile kargo teslimatı yapmaya başlamayı da hedefliyor. Yıl sonunda kişilerin bazı paketlerini arka bahçelerine drone ile bırakmak isteyen ve bunu standart hale getirmek adına ciddi çalışmalar yapan firma, elbette tüm paketleri drone ile taşımayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer izin çıkarsa süreç başta sadece ufak paketler için olacak ve drone ile teslimat için uygun şartlar aranacak. Havadan paket teslimi iniş kolay olduğundan daha çok bahçeli evlerde kullanılacak.

Amazon ve drone ile kargo planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca