reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

TikTok endişesi: “Instagram ve Facebook’ta komisyon kesintisi bir süre daha olmayacak”

Önemli Meta platformları Instagram ve Facebook için TikTok endişesi kapsamında adımlar atılmaya devam ediliyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, 2024 yılına kadar içerik üreticilerin Instagram ve Facebook içerisinde elde ettikleri gelirlerden komisyon kesmeyeceklerini duyurdu. Yani bu platformlardaki farklı özellikler üzerinden gelir elde eden içerik üreticiler, bu gelirin yüzde 100’ünü alabilecek, Meta’ya komisyon ödemek zorunda kalmayacak. Komisyonsuz süreci daha önce 2023’ün başında bitireceğini aktaran ancak artık 2024 yılına kadar uzatan firma, bu adımı neden atıyor dersiniz? Bunun arkasında direkt olarak TikTok yer alıyor. Meta, içerik üreticileri kendi platformlarında tutmak istiyor. Elbette bunu sağlamak için en önemli konuların başında para yer alıyor. İçerik üreticileri doğal olarak daha fazla para kazanmak istiyor ve en çok nereden gelir elde ediyorsa o platforma ağırlık veriyor.

Özellikle Instagram, son dönemde yeni nesli elinden kaçırmaya başladığı için odağını TikTok’a doğru kaydırmaya başladı. Gün geçtikçe daha fazla TikTok’a benzemeye başlayan servis, kısa süre önce belirli kesim üzerinde tam ekran içerik testine başlamıştı. Bu teste dahil olan kişiler, şu an ana akış sayfasındaki videoları tam ekran olarak görüyor. Videolar teste dahil olmayan kişiler tarafından da tam ekran görüntülenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak bunun için videonun üzerine bir kez basılması gerekiyor. Firmanın yeni testinde ise süreç otomatik olarak tam ekran şeklinde karşımıza getiriliyor. Yakında herkes için getirilmesi beklenen bu adım dışında firma fotoğrafları da unutmadıklarını belirtiyor. Bu çok inandırıcı değil ancak Mark Zuckerberg fotoğraflar için de tam ekran çalışmalarının yolda olduğunu aktarıyor.

Instagram ve Facebook kararı yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın