reklamı kapat

POPÜLER

Meta, Cambridge Analytica LOG Tasarım

AB’den Meta ve TikTok hakkında resmi “dezenformasyon” soruşturması

 - Güncelleme: 19 Ekim 2023 16:53

AB’den Facebok, Instagram, WhatsApp ve fazlasının arkasındaki Meta ve TikTok hakkında resmi “dezenformasyon” soruşturması geldi.

Bu AB’nin yakın zaman içerisinde başlattığı ikinci “dezenformasyon” soruşturması oldu. Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde İsrail – Hamas konularında platformda artan dezenformasyon sorunları üzerinden X’in Digital Services Act (DSA) kurallarına uyup uymadığına bakmak adına resmi bir soruşturma açtıklarını duyurmuştu. Benzer soruşturma bugün Meta ve TikTok için de açıldı, iki firmadan da 25 Ekim tarihine kadar süreçle alakalı yaptıkları hakkında detaylı bilgilendirme yapması istendi. AB Komisyon üyesi Thierry Breton, Mark Zuckerberg‘i platformlarındaki Hamas yanlısı içeriklerin ve yanlış diğer içeriklerin kısa sürede kaldırmaması halinde şirketinin yeni AB düzenlemelerini ihlal edeceği konusunda uyarmıştı. Breton, bu konuda Zuckerberg’den AB’nin endişelerine 24 saat içinde yanıt vermesini istemişti. Peki X özelinde tam olarak ne olmuştu? İsrail – Hamas – Filistin merkezli üzücü gelişmelerin takip edildiği bir numaralı konum sosyal medya platformları ve bu konuda Avrupa Birliği çok dikkatli olunmasını istiyor. Çünkü bu aralar platformlarda yaşananlar ile alakalı olarak çok fazla yanlış bilginin ve içeriğin dolandığı görülüyor, bu durum üst düzey yetkililerin de dikkatinden kaçmıyor. Bu konuda geçtiğimiz hafta bir adım atan Thierry Breton, resmi X hesabından bir paylaşımda bulunarak, “Hamas’ın İsrail’e yönelik terör saldırılarının ardından, X/Twitter’ın AB’de yasadışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına dair belirtiler var.” yazmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreçle alakalı olarak Elon Musk’a uyarıda bulunan, sahte / yanlış içeriklerle mücadele edilmesini isteyen ve gerekli adımların atılmaması halinde resmi soruşturma ve Digital Services Act (DSA) üzerinden cezaların gelebileceğini söyleyen Avrupa Birliği Komisyon üyesi Breton, süreçte hızlı olunması gerektiğini de belirtmişti.

Bu paylaşıma şirket sahibi Elon Musk‘ı cevabı ise şu olmuştu: “Politikamız her şeyin açık kaynak ve şeffaf olmasıdır ki AB’nin de bu yaklaşımı desteklediğini biliyorum. Lütfen bahsettiğiniz ihlalleri X’te listeleyin ki kamuoyu bunları görebilsin. Çok teşekkür ederim.” 

X’in süreçte yaptıklarıyla alakalı olarak Thierry Breton’a direkt olarak X CEO’su Linda Yaccarino da cevap vermişti. Yaccarino’ya göre İsrail – Hamas – Filistin olaylarıyla alakalı olarak şimdiye kadar on binlerce içerik kaldırıldı. Aynı zamanda terörist gruplar veya şiddet ya da aşırıcılıkla bağlantılı yüzlerce hesap da banlanmış durumda.

Bu konuya çok büyük önem verdiklerini ve yanlış / yalan içerikleri kaldırmak adına büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirten CEO, X’in devlet kurumlarından gelen isteklere de cevap verdiğini söyledi. Şu an ellerinde kalan az sayıdaki içerik yönetim ekibinin hepsini bu konuya yönlendirdiklerini aktaran Yaccarino, bu halen aşırı başarılı sürmediği görülen süreçlerin başında durmak adına WSJ Tech Live konferansına katılmaktan da vazgeçti.

Meta ve TikTok gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın