reklamı kapat

POPÜLER

Barış Pınarı Harekatı

Barış Pınarı Harekatı ve sosyal medyada dezenformasyon patlaması!

Türkiye’nin 9 Ekim 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Ulusal Ordusu grupları tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekatı, sosyal medyada inanılmaz bir dezenformasyon patlaması yaşatıyor.

Fırat’ın Doğusu’nda kurulmak istenen terör koridoru ile oluşumlarını ortadan kaldırmak ve Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak adına başlatılan Barış Pınarı Harekatı, biliyorsunuz halen devam ediyor. Operasyon kapsamında şimdiye kadar 595 teröristin etkisiz hale getirildiği ve birçok bölgenin teröristlerden temizlendiği aktarılıyor. İşte bu operasyon üstünden inanılmaz bir dezenformasyon çalışması yürütülüyor. Sosyal medyada eski videolar yeni gibi paylaşılıyor ve inanılmaz sahte içerikle üretiliyor. İşte bu tarz skandallardan birisine Amerikan haber kanalı ABC de imza attı. Kanal, yayımladıkları bir haberde 2017 yılında Kentucky Military Show’da çekilen bir videoyu, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye’de çekilmiş gibi gösterdi. Bu habere ABD başkanı Donald Trump da büyük tepki gösterdi. Trump, Twitter’dan “ABC News’de büyük skandal. Suriye’de Türklerin bombalamasına ilişkin gerçekten çok korkunç sahte bir video yayınlarken yakalandılar. Tam bir rezalet.” açıklamasını yaptı. Yayımlanan bu skandal videoyu ve orijinalini direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Barış Pınarı Harekatı içeriklerinde çok dikkatli olmak gerekiyor

Genel olarak internette görülen her şeyin doğruluğundan şüphe etmek gerekiyor. Ancak durum bir sınır ötesi operasyon olduğu zaman dikkatin 10 kat artırılması şart durumda. Bu açıdan mutlaka biraz daha sorgulayıcı olunması tavsiye ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Sahte videoların merkezinde yer alan teknoloji