reklamı kapat

POPÜLER

Meta, Amazon, Microsoft ve TomTom

Mark Zuckerberg’e gelen İsrail – Hamas uyarısına Meta cevap verdi

 - Güncelleme: 16 Ekim 2023 09:53

Elon Musk‘a geçtiğimiz gün X (Twitter) merkezli bir İsrail – Hamas uyarısı gelmişti. Benzer bir uyarıyı Meta özelinde Mark Zuckerberg de almıştı.

İsrail – Hamas – Filistin merkezli üzücü gelişmelerin takip edildiği bir numaralı konum sosyal medya platformları ve bu konuda Avrupa Birliği çok dikkatli olunmasını istiyor. Çünkü bu aralar platformlarda yaşananlar ile alakalı olarak çok fazla yanlış bilginin ve içeriğin dolandığı görülüyor, bu durum üst düzey yetkililerin de dikkatinden kaçmıyor. Tam olarak bu konuda geçtiğimiz gün bir adım atan AB Komisyon üyesi Thierry Breton, resmi X hesabından bir paylaşımda bulunarak, “Hamas’ın İsrail’e yönelik terör saldırılarının ardından, X/Twitter’ın AB’de yasadışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına dair belirtiler var.” yazmıştı. Bu konuda Musk’a uyarıda bulunan, sahte / yanlış içeriklerle mücadele edilmesini isteyen ve gerekli adımların atılmaması halinde resmi soruşturma ve Digital Services Act (DSA) üzerinden cezaların gelebileceğini söyleyen Avrupa Birliği Komisyon üyesi Breton, süreçte hızlı olunması gerektiğini de belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu paylaşıma şirket sahibi Elon Musk‘ı cevabı ise şu olmuştu: “Politikamız her şeyin açık kaynak ve şeffaf olmasıdır ki AB’nin de bu yaklaşımı desteklediğini biliyorum. Lütfen bahsettiğiniz ihlalleri X’te listeleyin ki kamuoyu bunları görebilsin. Çok teşekkür ederim.” 

Thierry Breton daha sonra bu uyarısını Facebook, Instagram, Threads ve WhatsApp’ın arkasındaki Meta’nın CEO’suna da yapmıştı. Breton, Mark Zuckerberg‘i platformlarındaki Hamas yanlısı içeriklerin ve yanlış diğer içeriklerin kısa sürede kaldırmaması halinde şirketinin yeni AB düzenlemelerini ihlal edeceği konusunda uyardı. Breton, bu konuda Zuckerberg’den AB’nin endişelerine 24 saat içinde yanıt vermesini istedi

Bu cevap beklendiği gibi geçtiğimiz saatlerde geldi ve Meta büyük bir ekiple beraber yalan / yanlış / vahşi içeriklerin büyük bölümünü platformlarından kaldırdıklarını belirtti. Durumu izlemek ve dezenformasyon oluşturan içeriklere müdahale etmek için akıcı şekilde İbranice ve Arapça konuşan kişilerle birlikte çalıştıklarını belirten Meta, 7 Ekim’i takip eden üç gün içinde politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 795 binden fazla içeriği kaldırdığını veya rahatsız edici olarak işaretlediğini ve Hamas’ın platformlarında yasaklandığını açıkladı. Bu konuda bugün uyarılan X hakkında AB bir soruşturma başlatmıştı.

Meta gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER