reklamı kapat

POPÜLER

Twitter X LOG Tasarım

Elon Musk’a X merkezli İsrail – Hamas uyarısı

 - Güncelleme: 11 Ekim 2023 20:01

Elon Musk‘a AB Komisyon üyesi Thierry Breton tarafından X (Twitter) merkezli bir İsrail – Hamas uyarısı geldi.

İsrail – Hamas – Filistin merkezli üzücü gelişmelerin takip edildiği bir numaralı konum sürpriz olmayacağı üzere X (Twitter) platformu. Ancak bu aralar platformda süreçlerle alakalı çok fazla yanlış bilginin ve içeriğin dolandığı görülüyor, bu konu üst düzey yetkililerin de dikkatinden kaçmıyor. Tam olarak bu yüzden bir adım atan AB Komisyon üyesi Thierry Breton, resmi X hesabından bir paylaşımda bulunarak, “Hamas’ın İsrail’e yönelik terör saldırılarının ardından, X/Twitter’ın AB’de yasadışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına dair belirtiler var.” yazdı. Bu konuda Musk’a uyarıda bulunan, sahte / yanlış içeriklerle mücadele edilmesini isteyen ve gerekli adımların atılmaması halinde resmi soruşturma ve Digital Services Act (DSA) üzerinden cezaların gelebileceğini söyleyen Avrupa Birliği Komisyon üyesi Breton, süreçte hızlı olunması gerektiğini de belirtti. Bu paylaşıma şirket sahibi Elon Musk‘ı cevabı ise şu oldu: “Politikamız her şeyin açık kaynak ve şeffaf olmasıdır ki AB’nin de bu yaklaşımı desteklediğini biliyorum. Lütfen bahsettiğiniz ihlalleri X’te listeleyin ki kamuoyu bunları görebilsin. Çok teşekkür ederim.”

Elon Musk’a platformdaki içerikler üzerinden ilk defa vurulmuyor. X, Elon Musk satın alındıktan hemen sonra nefret söyleminin arttığı bir platform halini aldı. Çünkü Musk platformda devasa bir işten çıkarma gerçekleştirdi, bu yüzden ağdaki denetim büyük oranda ortadan kalktı. Durum ciddi şekilde kötüleşince Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (Center for Countering Digital Hate / CCDH) bu konuda birçok içerik üretti ve herkesin görebileceği uyarılarda bulundu.

Raporlar ciddileşince bunlara karşı bir adım atan X, CCDH’yi “söylemleri üzerinden reklam verenleri kaçırdı” iddiasıyla dava etmekle tehdit etti. Şirket avukatı Alex Spiro’ya göre CCDH, X’in itibarına zarar vermek amacıyla düzenli olarak kışkırtıcı, çirkin, yanlış veya yanıltıcı iddialarda bulunan makaleler yayınlıyor ve bunların sona erdirilmesi isteniyordu.

CCDH, sosyal medya şirketlerini nefret içerikli materyallerin internette yayılmasından sorumlu tutmayı amaçlayan bir kuruluş ve X’in Blue’ya abone olanlar tarafından gönderilen nefret söylemlerinin yüzde 99’una karşı harekete geçmediğini belirtiyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

X avukatı Spiro, CCDH’nin X Corp. rakipleri ve devlet kurumları tarafından finanse edildiğine inanmaya başladıklarını belirtirken, bu konuda CCDH CEO’su Imran Ahmed ise, “Elon Musk kendisini eleştirenleri susturmak istiyor, böylece olumsuz sonuçlardan kaçınarak nefret, desteklemeyen ve yanlış bilgilere yer vermeye devam edebilecek.” açıklamasını yapmıştı.

“Araştırmalarımızın arkasındayız ve Musk’ın tehditlerinden korkmayacağız.” diyen CCDH, tehdit sonrasında X tarafından dava edilmişti. Elon Musk’ın şirketi, CCDH’nin sunucularını yasadışı bir şekilde “kazıyarak / bilgi toplayarak” nefret içerikli paylaşımları reklam verenleri uzaklaştırmaya yönelik bir korkutma kampanyasının parçası olarak seçtiğini iddia etti.

X Corp. maddi tazminat ve CCDH’nin verilerine erişimini engelleyen bir tedbir kararı talep ediyor. Davanın nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmiyor ancak CCDH boş durmuyor. Geçtiğimiz ay 23 sayfalık bir rapor yayınlayan kurum, X’in nefret söyleminin platformda kalmasına izin verdiğini belirtiyor.

Paylaşılan raporda, araştırmacıların X’teki 100 farklı hesaptan nefret içerikli 300 gönderiyi nasıl topladığı ve bunlardan bazılarının bariz ırkçılık, antisemitizm ve Holokost inkârı içerdiğini gösteriyor. Bulduklarını X’e bildiren CCDH, yukarıda bahsi geçen 100 hesaptan 90’ının halen platformdan atılmadığını belirtti.

Elon Musk ve X (Twitter) haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın