reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Series 9 LOG Tasarım

2024 Apple Watch modelleri için beklentiyi çok yükseltmemek gerekiyor

Apple Watch X için beklentiyi çok yükseltmemek gerekiyor. Ming-Chi Kuo bu konuda üzücü paylaşımlarda bulundu.

Apple Watch tarafında bir süredir Apple Watch X söylentileri dolanıyor. Mark Gurman tarafından verilen bilgiye göre bu şimdiye oranla daha ince yapıda planlanan ürün 2024 ya da 2025 yılında lanse edilecek ve mevcut Apple Watch’lardan çok daha farklı bir tasarıma sahip olacak. Manyetik kayış bağlantısı sunması beklenen ancak bu kesin olmayan ürün, şimdiye kadarki en büyük yeniden tasarım çalışması ile birçok kişinin fazlasıyla dikkatini çekecek izlenimi oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde detaylandırılacak bu akıllı saat, kesin değil ancak kan şekeri ölçümü gibi çok önemli sağlık özelliklerine sahip olabilir. Ming-Chi Kuo ise spesifik olarak bu saati kapsayıp kapsamadığı bilinmeyen bir açıklama ile gündemde bulunuyor. Apple’ın tedarik süreçlerine yakın isim, 2024 Eylül ayında çıkacak Apple Watch modellerinin ciddi bir inovasyona yani yeniliğe sahip olmayacağını aktarıyor. Kuo, 2024’teki modellerin kan şekeri ölçümü yapamayacağını ve microLED ekran taşımayacağını belirtiyor, bunların en az iki yıl uzakta olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple uzun süredir microLED ekranlı Apple Watch Ultra üzerinde çalışıyor. Bu ürün bir süre 2024 yılında gelecek denildi, daha sonra ise 2025‘e kaldı bilgisi gündeme geldi. En son ise ürünün 2026 yılında satışa çıkacağı aktarıldı. Yani daha oldukça uzakta olan akıllı saat modeli, başından beri sadece ekranı ile gündeme geliyor.

Kaynaklara göre Apple’ın gelecek yıllarda karşımıza çıkarılacak iPhone’larda ve yeni jenerasyon Watch Ultra’da kullanacağı yeni nesil panel teknolojisi “microLED” olacak. Temeli OLED ile benzer olan microLED teknolojisi, farkını ışık üretilen bölümdeki organik materyali organik olmayan gallium nitride (GaN) ile değiştirerek koyuyor.

Bu sayede başta polarizasyon olmak üzere birçok katmana olan ihtiyacı bitiren teknoloji, sonuçta çok daha ince paneller üretilmesinin önünü aralıyor. Her piksel kendini aydınlattığı için ekstra bir arka aydınlatma ihtiyacı bulunmayan bu paneller, OLED’e göre çok daha iyi enerji verimliliğiyle çalışıyor.

Teknik detaylara göre microLED, OLED’den tam yüzde 50 daha az enerji harcıyor, bu da onu ufak bataryalı mobil cihazlar için harika bir seçenek haline getiriyor. OLED gibi ekran yanması sorunu da bulunmayan ve genel olarak çok daha uzun ömürlü olan microLED, daha yüksek parlaklık ve kontrast sunabilmesi yanında yüksek renk gamutlarına da destek veriyor.

Apple Watch X yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER