reklamı kapat

POPÜLER

X (Twitter) LOG Tasarım

AB’den X hakkında resmi “dezenformasyon” soruşturması

 - Güncelleme: 13 Ekim 2023 08:39

Elon Musk‘a dün X (Twitter) merkezli bir İsrail – Hamas uyarısı gelmişti. Bunun üstüne CEO Linda Yaccarino açıklama yaptı ancak bu yeterli gelmedi.

Bu yüzden bugün resmi bir adım atan Avrupa Birliği, İsrail – Hamas konusunda platformda artan dezenformasyon sorunları üzerinden, X’in Digital Services Act (DSA) kurallarına uyup uymadığına bakmak adına resmi bir soruşturma açtıklarını duyurdu. Süreçle alakalı yalan ve yasadışı içerikleri kaldırmada yetersiz kalan X’in, bu soruşturma kapsamında gelen sorulara önümüzdeki haftaya kadar yanıt vermesi gerekiyor ve soruşturma sonunda büyük cezalarla karşı karşıya kalabileceği düşünülüyor. Peki tam olarak ne olmuştu? İsrail – Hamas – Filistin merkezli üzücü gelişmelerin takip edildiği bir numaralı konum sosyal medya platformları ve bu konuda Avrupa Birliği çok dikkatli olunmasını istiyor. Çünkü bu aralar platformlarda yaşananlar ile alakalı olarak çok fazla yanlış bilginin ve içeriğin dolandığı görülüyor, bu durum üst düzey yetkililerin de dikkatinden kaçmıyor. Bu konuda dün bir adım atan AB Komisyon üyesi Thierry Breton, resmi X hesabından bir paylaşımda bulunarak, “Hamas’ın İsrail’e yönelik terör saldırılarının ardından, X/Twitter’ın AB’de yasadışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına dair belirtiler var.” yazmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreçle alakalı olarak Elon Musk’a uyarıda bulunan, sahte / yanlış içeriklerle mücadele edilmesini isteyen ve gerekli adımların atılmaması halinde resmi soruşturma ve Digital Services Act (DSA) üzerinden cezaların gelebileceğini söyleyen Avrupa Birliği Komisyon üyesi Breton, süreçte hızlı olunması gerektiğini de belirtmişti.

Bu paylaşıma şirket sahibi Elon Musk‘ı cevabı ise şu olmuştu: “Politikamız her şeyin açık kaynak ve şeffaf olmasıdır ki AB’nin de bu yaklaşımı desteklediğini biliyorum. Lütfen bahsettiğiniz ihlalleri X’te listeleyin ki kamuoyu bunları görebilsin. Çok teşekkür ederim.” 

Dün X’in süreçte yaptıklarıyla alakalı olarak Thierry Breton’a dün direkt olarak X CEO’su Linda Yaccarino da cevap vermişti. Yaccarino’ya göre İsrail – Hamas – Filistin olaylarıyla alakalı olarak şimdiye kadar on binlerce içerik kaldırıldı. Aynı zamanda terörist gruplar veya şiddet ya da aşırıcılıkla bağlantılı yüzlerce hesap da banlanmış durumda.

Bu konuya çok büyük önem verdiklerini ve yanlış / yalan içerikleri kaldırmak adına büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirten CEO, X’in devlet kurumlarından gelen isteklere de cevap verdiğini söyledi. Şu an ellerinde kalan az sayıdaki içerik yönetim ekibinin hepsini bu konuya yönlendirdiklerini aktaran Yaccarino, bu halen aşırı başarılı sürmediği görülen süreçlerin başında durmak adına WSJ Tech Live konferansına katılmaktan da vazgeçti.

Bu arada dün Thierry Breton bu uyarısını Facebook, Instagram, Threads ve WhatsApp’ın arkasındaki Meta’nın CEO’suna da yaptı. Breton, Mark Zuckerberg‘i platformlarındaki Hamas yanlısı içeriklerin ve yanlış diğer içeriklerin kısa sürede kaldırmaması halinde şirketinin yeni AB düzenlemelerini ihlal edeceği konusunda uyardı. Breton, bu konuda Zuckerberg’den AB’nin endişelerine önümüzdeki 24 saat içinde yanıt vermesini istedi.

X gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın