reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

metaverse apple

Apple, komisyon özelinde Meta’yı “iki yüzlü davranmakla” suçladı

Meta dün metaverse özelinde para kazanma odaklı bazı adımlar ile gündeme gelmişti. Bu konuya bugün Apple tarafı da dahil oldu.

Dün ortaya çıktığı kadarıyla Meta, Quest VR başlıklar ile erişim sağlanabilen sosyal metaverse platformu Horizon Worlds içerisinde içerik üreticilerin de para kazanması için bir altyapı geliştirdi. Burada ilk aşamada sadece belirli içerik üreticilerin yarattıkları sanal dünyalara özel objeler satması hedefleniyor. Bu objeler arasında yaratılan özel alanlara giriş anahtarlarının dahi olacağı belirtiliyor. Burada elde edilen paranın direkt olarak içerik üreticiye gitmeyeceği açıklanıyor. Meta burada tam yüzde 47’e yakın oranda komisyon kesmeyi planlıyor. Yani içerik üretici sattığı objenin ana parasından çok daha azını kazanacak. İşe tam olarak bu noktada sürece Apple da dahil oldu. Peki neden?

Meta, Apple’a uzun süredir App Store merkezli olarak uygulama içi satın alımlardan kestiği yüzde 30 komisyon için çok sayıda suçlamada bulundu. Bu komisyonun doğru olmadığını ve değişmesi gerektiğini belirten şirket, şimdi kendisi yüzde 50’ye yakın komisyon planı ile daha önce savunduğu her şeyle ters düşmüş oldu. Bu konuda bir açıklama yapan Apple, Meta’yı bu bağlamda iki yüzlü davranmakla suçladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, şu an bu konuda cevap hakkı elde ediyor çünkü komisyon kesintisi hakkında Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in “uygulama içi satın alımlardan komisyon alınması rekabete aykırı ve tekelci” tarzında bir açıklaması bulunuyor. Meta’nın bu Horizon Worlds merkezli komisyon kararından vazgeçmesi ya da oranı ciddi şekilde düşürmesi bekleniyor.

Meta ve Apple geleceği yaklaşırken, geleceğin donanımlardan Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın: