reklamı kapat

POPÜLER

Mark Zuckerberg metaverse LOG Tasarım

Mark Zuckerberg’den Apple odaklı “metaverse” açıklaması

Facebook’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse özelinde bir Apple odaklı açıklama yapıldı.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, şirket içerisinde yaptığı bir toplantı kapsamında “Meta, metaverse özelinde Apple ile çok derin ve felsefi bir rekabet içerisinde” dedi. Meta alanda Apple’ın kendilerine rakip olacağını düşünüyor ancak kaynaklara göre Apple şimdilik metaverse tarafına çok da sıcak bakmıyor. Apple tarafından geliştirilen AR / VR başlık modeli, büyük beklentilerin aksine odak noktasına metaverse kavramını kesinlikle almayacak. Apple’ın “gerçeklikten kopuş merkezli sanal dünyalara” genel olarak hiç sıcak bakmadığı aktarılıyor. Bu bilgiyi geren sağlam kaynaklardan Mark Gurman, Apple’ın başlığı tanıtacağı etkinlikte metaverse kavramını kullanmasını dahi beklemiyor. Kaynağa göre Apple sürekli olarak takılması istenen bir başlığı odak noktaya almıyor. Apple, gerçek hayatı bir kenara itmek istemiyor.

Peki başlık için esas odak nokta ne olacak? Bu konuda daha önce konuşan Gurman’a göre model spesifik olarak oyun, media tüketimi ve iletişime odaklanacak. Burada en çok oyun tarafının öne çıkacağı aktarılıyor. Kendisinde özel bir uygulama marketi (Apple’a Watch’ın olduğu gibi başlığa özel App Store) bulunacak başlık, iletişim ve video görüşme özelinde bir gelecek gösterimi yapacak beklentisini merkezinde yer alıyor.

Halen hâkim olmayanlar için Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz yılın sonunda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli bir “tam olarak sınırları olmayan” gelecek hayali oluşturuyor. Metaverse’i sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, süreçte çalışmaya devam ediyor.

Metaverse geleceği yaklaşırken, geleceğin donanımlardan Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın: