reklamı kapat

POPÜLER

dizüstü

AMD EPYC işlemcili ve masaüstü sınıfı RTX 4080’li uçuk bir dizüstü hazırlandı

AMD EPYC işlemcili ve masaüstü sınıfı RTX 4080‘li uçuk bir dizüstü bilgisayar hazırlandı. Bu Çin’de doğan model sadece biraz kalın!

Dizüstü bilgisayar modellerinde üreticileri en çok zorlayan durum, ince yapılı taşınabilir gövdede yüksek performans sunabilmek. Zaman zaman bunu odak noktasına almayanlar da bulunuyor, bunlardan birisi Çinli üretici Xinjuneng oluyor. Bugün karşımıza Yunguai REV-9 ile çıkan firma, bu dizüstü modelinde AMD’nin 64 çekirdekli EPYC 9554 işlemcisini (Bir dizüstü bilgisayar için ilk anlamına geliyor ve istenirse EPYC 7713 de tercih edilebiliyor), masaüstü sınıfı Nvidia RTX 4080 ekran kartını bir araya getiriyor. Bu donanımları özel bir sıvı soğutma sistemiyle serin tutan firma, tüm bu donanımlar için eski taşınabilir bilgisayarları akla getiren inanılmaz kalın bir sarı renkli gövde tasarlamış durumda. Yüksek güçlü su pompası ve entegre sıvı tankı ile geldiği aktarılan üründe, 17,3-inç boyutunda bir 2.5K’lık 240 Hz ekrana yer veriliyor. İstenirse 4K 120 Hz ekranla da alınabileceği açıklanan modelde, 3,5-inç ekranında bir bilgi ekranı da yer alıyor. Bu klavyenin sağ tarafına yerleştirilen ekrandan sistem yükü ve sıcaklık değerleri hakkında bilgi alınabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spesifik olarak bir oyun makinesi olarak tasarlanmayan model, sunucu sınıfı işlemcisiyle “workstation” odaklı profesyonel bir seçenek ve sadece çok ama çok ufak bir kesime hitap ediyor. Henüz kaça satılacağı belli olmayan ancak ucuz olmayacağı kesin olan ürün, 420 x 325 x 46 mm boyutlarında ancak henüz spesifik bir ağırlık paylaşılmış değil. Kitlesel fonlama üzerinden hayata geçirilmek istenen Yunguai REV-9, pratik olmasa da dikkat çekmeyi bilmiş durumda.

Bu ilginç dizüstü yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu