reklamı kapat

POPÜLER

AMD’nin yeni nesil işlemcileri resmen duyuruldu [Video]

AMD çok uzun bir süredir yeni nesil Ryzen işlemciler üzerinde çalışmalar yürütüyor. Geçen aylarda işlemciyle ilgili birçok detay kısmi olarak ortaya çıkmıştı. Nihayet AMD, Ryzen işlemciler üzerindeki sır perdesini araladı ve işlemcilerin tüm detaylarını açıkladı. 

Yüzde 52 daha yüksek performans sergileyerek Intel’in üst düzey işlemcileriyle eşdeğer bir performans vadediyor. İşlemcilerin Intel’in işlemcilerine göre yüzde 54 daha ucuz olması da yeni bir bilgisayar almak isteyenlerin büyük oranda AMD sistemlerine yönelmesini sağlayacak gibi görünüyor.

AMD’nin belirttiğine göre Ryzen’in birden fazla versiyonu bulunuyor. Fakat ilk olarak üst segmentteki Ryzen 7 versiyonunun satışa sunulacağı belirtiliyor. Satışa sunulacak olan ilk modelin 8 çekirdekli olacağı ve 329 dolar fiyat etiketine sahip olacağı ifade ediliyor.

En üst düzeydeki işlemci olan Ryzen 7 1800x, 3.6 GHz  saat hızında çalışıyor ve bu hız 4 GHz’e kadar ulaşabiliyor. Bu modelin fiyatının ise 499 dolar olduğu belirtiliyor. Aynı özelliklerdeki Intel Core i7-6900K’nin 1.050 dolar olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda AMD’nin önemli bir avantajı olduğunu söyleyebiliriz.

AMD’nin işlemcileri bugünden itibaren ön siparişe açılmış durumda. İşlemcilerin satışa sunulacağı tarih olaraksa 2 Mart işaret ediliyor. Orta segment olan Ryzen 5 ve giriş seviyesi olan Ryzen 3 işlemcilerin ne zaman satışa sunulacağı ise henüz bilinmiyor.