reklamı kapat

POPÜLER

Android 5.0 Lollipop ve tüm özellikleri

Aylardır “Android L” diye diye dilimizde tüy bitti ve Google’ın yeni nesil işletim sistemi sürpriz bir şekilde beklenenden önce tanıtıldı. İşte karşınızda Android 5.0 nam-ı diğer Android Lollipop!

Son bir aydır gerek yayınladığı reklamlarla gerek “sızdırdığı” haberlerle işletim sistemi hakkında iyice merak uyandıran Google, herkesi ters köşeye yatırdı ve Android 5.0’ı Nexus 6 ve Nexus 9’la birlikte duyurdu. Teknoloji devi bunun için şaşalı bir tanıtım etkinliği yapmak yerine, resmi blog sayfasında duyurdu. Buna göre Motorola imzalı Nexus 6 akıllı telefon, HTC üretimi Nexus 9 tablet ve Google’ın medya aracı Android TV Android Lollipop’la gelen misafirler oldu. Google ayrıca Moto X, Moto G, Moto E, Droid Maxx, Droid Mini ve Droid Ultra gibi diğer Motorola cihazların da Android 5.0 desteğinden yararlanacağını duyurdu.

android-5.0-material
Gelelim Android 5.0’ın özelliklerine… Arayüzden başlayacak olursak, Google tüm uygulamaları ve hizmetlerini “Material Design” adı altında yenilemiş görünüyor. Yepyeni bir tasarıma kavuşan arayüz, uygulamaları adeta hisssetmenizi sağlıyor. Resimler, fontlar, akışlar, ışıklandırma ve tüm görseller daha doğal ve gerçekçi görünüyor. Uygulamalar arasındaki geçişler, bu esnada ortaya çıkan hareketli animasyonlar, Android’in yıllardır eleştirildiği o donuk ve cansız görünümünü bertaraf etmiş durumda.

android-5.0-lockscreen
Android Lollipop’taki bildirimler kilit ekranında görüntülenebiliyor. Bildirimlerle oynamanın da birçok farklı yolu var. Örneğin kilit ekranındayken herhangi bir bildirimi tek parmak hareketiyle kapatmanın yanı sıra mesajlara bile kilidi açmadan cevap vermek mümkün. “Öncelik” moduyla da istediğiniz uygulamadan veya kişiden gelecek bildirimleri seçebiliyorsunuz.

Android-5.0-head
Tasarım ve uygulamaların yanı sıra yeni nesil Android işletim sisteminin performansı da bir hayli geliştirilmiş durumda. Bir önceki sürümden 4 kat daha hızlı olduğu söylenen Android 5.0’da uygulamaları çalıştırmak, uygulamalar arasında geçiş yapmak daha “pürüzsüz” bir kullanıcı deneyimi için bir hayli hızlandırılmış. Android 5.0’ın 64 bit işlemcileri destekleyeceğini de ekleyelim.

android-5.0-sharing
Android 5.0’la gelen tüm cihazlarda SELinux özellikli şifreleme yazılımı ön yüklü gelecek. Android Smart Lock özelliğiyle de akıllı saat veya otomobille etkileşime girildiğinde cihaz otomatik olarak açılabilecek. Bir diğer kullanışlı özelliklerden biri de NFC kullanarak eski cihazlardaki tüm bilgileri, basit bir şekilde yeni cihazlara aktarmaya imkan tanıması. “OK Google” özelliği de telefona dokunmaya gerek kalmadan arama yapma, mesaj yazma veya web’de rahatça gezinme gibi fırsatlar sağlıyor.

Android 5.0 Lollipop’un Nexus 6 ve Nexus 9 ile geleceğini biliyoruz. Ancak diğer Android’li cihazların 5.0 desteğine ne zaman kavuşacağı henüz belli değil.

VİDEO