reklamı kapat

POPÜLER

Android Market yerini Google Play’e bırakıyor

Android kullanıcılarının oyun ve uygulama ihtiyacını karşılayan Android Market bugünden itibaren yerini Google Play Store‘a bırakıyor. Google’ın eBookstore’u ve birkaç ay önce lanse edilen müzik servisi de Google Play Store’un bir parçası olacak. Google’ın yeniden isimlendirmeyle böyle bir değişikliğe gitmesindeki amaç, Android uygulamalarının yanında albüm, e-kitap ve film gibi dijital içerikleri de tek çatı altında toplayıp uygulama indirmek için Market’e giren kullanıcıların dikkatini bu içeriklere çekebilmek. Google, bundan yaklaşık dört ay önce müzik departmanını kullanıcılarına sunmuş ve dijital içeriklerin satışına başlamıştı. Bu trafik bugüne kadar hızlı bir ivme kazanamadı. Yeni Google Play Store üzerinde bu trafiği hızlandırmak için müzik, kitap ve video içerikleri bugüne kadarki Android uygulama marketi ile bir araya gelmiş oldu.

Android 2.2 sürümü ve üzeri için gelen güncelleme ile mobil uygulama yeni haline kavuştu. Android Market 3,5 yıldır web üzerinden ve mobil cihazlardan kullanıcıların uygulama indirmesine imkan sağlıyordu. Değişiklikle birlikte Google “Seven Days to Play” adlı bir haftalık kampanya başlattı ve çeşitli uygulamaları indirimli olarak kullanıcılara sunuyor. Yenilenen market Google Play’e buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya çapında, şu anda 300 milyondan fazla Android’li cihaz aktif olarak kullanılıyor ve her hafta 6 milyon yeni cihaz aktive ediliyor. 2008’de hizmete giren ve halihazırda 500 bine yakın uygulama bulunan Android Market’ten Google’ın açıkladığına göre bugüne kadar 13 milyar uygulama indirildi. Apple’ın uygulama marketi App Store, geçtiğimiz hafta içinde 25 milyar uygulama indirmeyi geride bıraktığını açıklamıştı.
Google Play