reklamı kapat

POPÜLER

Mobil cihazlarda Google üzerinden aradığımız sanatçıları anında dinleyebileceğiz

Google‘ın resmi blogu üzerinden yaptığı duyuruya göre, artık mobil cihazlarımızda Google arama motoruyla bir sanatçının adını aradığımızda bu sanatçının parçalarını hemen dinleyebileceğiz. Yeni uygulama, Google’ın Android’e ilişkin genel stratejisiyle de örtüşüyor.

Advertisement

Cihazda yüklü müzik uygulamalarına doğrudan bağlantı veren arama sonuçlarına dokunduğunuzda, müziği dinlemek için bir uygulama seçmeniz isteniyor. Örneğin Katy Perry aramasını yaptıktan sonra çıkan “Wide Awake” seçeneğine dokunduğunuzda, parçayı dinlemek için Spotify, Youtube, tunein ve Google Play uygulamalarından birini seçmeniz isteniyor; seçim yaptığınızda parça uygulama üzerinde çalmaya başlıyor.

Spotify, Youtube, tunein, Google Play, iHeart Radio ve Rdio uygulamalarına bağlantı veren bu özellik şu anda sadece ABD’deki Android kullanıcılarına açılmış durumda. Ancak bu gelişme Google’ın Android’i evrensel bir işletim sistemi haline getirme çabalarının bir parçası olması açısından önemli. Araçlara Auto Link‘i getirerek araç içi bilgi ve eğlence sistemlerini de Android evrenine katacak.