reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın Apple CarPlay’e rakibi Auto Link haftaya tanıtılacak

Apple bu sene itibarıyla Ferrari, Honda, Hyundai, Jaguar, Mercedes-Benz ve Volvo marka otomobillere entegre edilecek araç içi bilgi ve eğlence sistemi CarPlay‘i martta tanıtmıştı. Google’ın da CarPlay’e rakip olarak geliştirdiği uygulaması Auto Link’i gelecek hafta düzenlenecek I/O geliştirici konferansında tanıtması bekleniyor.

Advertisement

CarPlay gibi araç içi sistemde gömülü bir uygulamanın aksine, Auto Link’in Android telefonun araca bağlanmasıyla çalışacağı söyleniyor. Buna göre Auto Link sisteminin araca fabrikada dahil edilmiş olması gerekmiyor, Auto Link’li Android cihazı aracın bilgi ve eğlence sistemine bağladığınızda araçtaki dokunmatik ekran üzerinden CarPlay benzeri bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

Haberin esas kaynağı olan Automotive News, sistemin Google’ın üyesi olduğu Open Automotive Alliance (Açık Otomotiv Birliği) çalışmalarının bir parçası olarak üretildiğini iddia ediyor. Bu söylentinin doğru olması durumunda Auto Link; Google’ın Audi, General Motors, Honda, Hyundai ve Nvidia gibi pek çok üyeye sahip olan birlik ile yürüttüğü çalışmadan çıkan ilk büyük proje olacak.

Auto Link’in ilk olarak hangi araçlarda kullanılacağı henüz belli olmasa da, daha 2014 başında kurulmuş olan Open Automotive Alliance, Android’i 2014 içinde araçlara taşıma sözünü vermişti. Yani Android kullanıcısı araç sahipleri Auto Link için çok da uzun süre beklemek zorunda kalmayacak.