reklamı kapat

POPÜLER

Google yeni araç içi bilgi-eğlence sistemini duyurdu

Google I/O geliştiriciler konferansında teknoloji devinin yeni uygulamaları, sesli asistanı, yeni Android Wear arayüzü ile birlikte yeni araç içi bilgi-eğlence platformu da tanıtıldı. Google’ın yeni araç içi bilgi-eğlence sistemi, Android ve Snapdragon gücünü otomobillere taşıyor.

Google ve Qualcomm işbirliği neticesinde geliştirilen bilgi-eğlence sistemi, Snapdragon 820A ve 602A işlemcilerden alıyor. Android Auto’nun performans ve enerji verimliliğini ikiye katlayan yeni işlemciler, X12 LTE bağlantısı sunan Cat 12 modemi ve güçlü görüntü işleme kapasitesiyle daha gelişmiş araç içi deneyimi sunuyor.

Platform üçüncü parti üreticilerin otomobiller için daha gelişmiş bilgi eğlence sistemleri geliştirmeleri adına açık kaynaklı olarak da sunuluyor. Intrinsyc üzerinden satın alınabilen Otomotiv Geliştirme Platformları (Automotive Development Platforms – ADP) ile yeni nesil bilgi-eğlence çözümlerinin geliştirilmesi, test edilmesi ve optimizasyonu için platforma erişim sağlanabiliyor.

Söz konusu platform üzerine geliştirilen araç içi sistemleriyle birlikte kullanıcıların otomobilleri üzerinde daha çok söz sahibi olması sağlanıyor. Navigasyon, müzik, arama gibi Android Auto özelliklerinin yanı sıra kapı kilitlerinden klima kontrollerine kadar otomobilin hemen hemen tüm sistemleri kolayca kontrol edilebiliyor.

Snapdragon işlemcilerden güç alan Android işletim sistemli araç içi bilgi-eğlence sisteminin ilerleyen dönemlerde Google otomobillerde de kullanılması bekleniyor.