reklamı kapat

POPÜLER

Android N’de root işlemi yapmak isteyenlere kötü haber

Android Kitkat’tan bu yana root yetkisi alan (cihazın kök dizinlerine erişim sağlayan) ve yazılım üzerinde değişiklikler yapanları engellemek isteyen Google, bunu yapabilmek için yalnızca bir uyarı görüntülemekle yetiniyordu. Android N ile birlikte güvenlik konusunu daha da sıkıya alan Google, root işlemini gerçekleştirmeyi iyice zorlaştıracak gibi. 

Google’ın açıklamasına göre eski versiyonlarda olduğu gibi Android N‘de de sistem açılırken bir doğrulama yer alacak. Ancak bu doğrulama sistemi artık yalnızca uyarı vermekle yetinmeyecek ve sistemin açılmasını önleyebilecek. Dosyalarda herhangi bir değiştirilme veya bozulma tespit edildiğinde sistemin otomatik olarak bu engellemeyi yapacağı belirtiliyor. Dolayısıyla resmi olmayan bir yazılım sürümü yükleyenlerin veya dosyaları değiştirerek root yetkisine erişenler telefonu kullanamama tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Bu yenilik bir yandan iyi bir diğer yandan ise kötü. İyi tarafı artık telefona virüs bulaşması veya bilgilerin ele geçirilmeye çalışılması gibi durumlarda telefon açılmayacağı için kullanıcı güvende kalacak. Kötü tarafı ise root yapan ve telefonunu baştan aşağı değiştirmek isteyen kullanıcıları zor günler bekliyor. Modçuların Android’in bu güvenlik sisteminin etrafından nasıl dolanacağını zaman gösterecek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Android N’de root işlemi yapmak isteyenlere kötü haber” için bir cevap

  1. Carolyn Green dedi ki:

    Their first move on how to get rid those people on rooting their device. Nice one google but people will still find its way.