reklamı kapat

POPÜLER

Android N’nin geliştirici sürümü indirmeye sunuldu

Henüz Android Marshmallow’un kullanım oranı yüzde 2’nin üstüne yeni çıkmışken Google Android N’nin geliştirici sürümünü dağıtmaya başladı. Hal böyle olunca yeni sürümle ilgili ilk bilgiler de internet ortamındaki yerini aldı.

Belirtilenlere göre bu yılın 3. çeyreğinde tam olarak kullanıma sunulacak olan Android N çıkana kadar toplamda 5 ön izleme sürümü yayınlanacak. İlk sürümü beklenenden çok daha erken yayınlayan Google’ın kazandığı bu ek zaman ile geri dönüşleri daha iyi değerlendirmesi bekleniyor. Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9 ve Pixel C‘de kullanılabilen yeni sürümün Nexus 5 için sunulmadığını belirtmekte fayda var.

Android N ile birlikte işletim sistemi düzeyinde bölünmüş ekran desteği veriliyor. Resim içinde resim özelliğiyle videoların ekran üzerinde istendiği konumda izlenebildiği yeni sürümde uygulamalardan gelen mesaj bildirimlerine yine bildirim çubuğu üzerinden anında yanıt verilebiliyor. Geliştirilmiş Doze modunun da Android N’de daha iyi pil tasarrufu sağladığı söyleniyor.

Merakla beklenen yeni Android N’de öne çıkan özelliklerden biri de “Data Saver.” Hücresel veri kullanımını azaltmayı amaçlayan bu özellik hem arkaplanda hem de kullanılan uygulamada hücresel veri paketinin kullanımını minimuma indiriyor. Bunu yapabilmek için fotoğrafların kalitesinde bazı düzenlemeler yapıyor, aktarılan veri miktarını kısıtlıyor veya bazı gerekli verileri ön belleğe alarak devamlı olarak sunucudan veri çekilmesini önlüyor.

Yeni sürümdeki “N”nin halen ne olduğu bilinmese de Nutella olabileceği iddiaları bulunuyor. Eğer siz de haberin başlarında söz ettiğimiz cihazlardan birine sahipseniz buraya giderek beta’ya katılmak için üye olabilirsiniz. Tabii geliştiriciler için yayınlanan bu betanın hatalarla dolu olduğunu, her uygulamayı stabil bir şekilde çalıştıramadığını ve zaman zaman çökebildiğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR