reklamı kapat

POPÜLER

Android oyunlarına harcanan para dörde katlandı

Oyunseverler günümüzde ayrı bir cihaz taşımak yerine oyunlarını akıllı telefonları ve tabletleri üzerinden oynamayı tercih ediyor. Bu noktada da birbirinden farklı ekran büyüklüklerine ve performansa sahip cihazlar sunması açısından Android platformu önemli bir avantaja sahip. IDC‘nin son raporu da bu doğrultuda bir sonuç veriyor.


Yayınlanan yeni rapora göre, oyuncular, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla Android oyunlarına dört kattan daha fazla para harcıyor. iOS‘te ise oyun harcamaları iki katına çıkmış durumda. Lakin iOS platformu karlılık anlamında halen Android’in çok daha önünde. Yükselen satış grafiğine rağmen, PC oyunlarına harcanan para da, iki platformun elde ettiği toplam oyun kazancının yüzde 75’inden daha fazla. Oyunlara yapılan harcamaların en çok arttığı ülkelerin başında Asya-Pasifik ülkeleri geliyor.

Hem iOS hem de Android platformunda yılın en çok para harcanan oyunları arasında Puzzle & Dragons ve Candy Crash Saga geliyor. iOS’in ilk üçünde yer alan diğer oyun Clash of Clans, Android’inkindeyse Monster Taming for Kakao.

IDC raporuna göre, Nintendo 3DS ve PS Vita gibi taşınabilir oyun konsollarına özel oyun harcamalarında da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 9’lukk bir artış söz konusu.

YORUMLAR