reklamı kapat

POPÜLER

Hollywood

Anlaşma sağlandı, Hollywood oyuncularının grevi sona erdi

Hollywood merkezli olarak sinema ve dizi film sektöründe görevli binlerce senarist ve yazarın grevi sonrasında oyun grevi de bitti.

Hollywood senaristleri yanında oyuncular da grev kararı almıştı ve bu konuda detaylı görüşmeler yapılıyordu. Bu konuda en son anlaşma sağlanamadığı yönünde haberler çıkmıştı. Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ve Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları’nın (AFTRA) iş garantisi ve maaş güvencesi talebiyle başlattığı grevi sonlandırmak amacıyla Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği’yle (AMPTP) yürüttüğü görüşmeler askıya alınmıştı. Aktarıldığı kadarıyla oyuncuların istediği talepler, “çok büyük maliyet yaratacak” gerekçesiyle kabul görmüyordu. Yapımcı şirketlerin yapay zekaya karşı koruma, maaşları artırma ve film kazançlarından yüzde iki oranında pay vermeyi kabul etmediğini belirten SAG-AFTRA, üyelerini yeniden greve çağırmıştı. Bugün ise anlaşmanın sağlandığı ve bu bağlamda grevin sona erdirildiği duyuruldu. 118 günlük grev yapılan açıklamaya göre oyuncuların yapay zekaya karşı korunması konusunda alınan garantiler ve yeni yıl için yapılacak ciddi maaş / ödeme kazanımları ile sonlandırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amerika Yazarlar Birliği (WGA) ise büyük Hollywood stüdyoları ile yapılan sözleşme görüşmelerinin olumlu sonuçlanmamasının ardından oybirliğiyle grev kararı almıştı. Bu kapsamda binlerce Hollywood televizyon ve sinema yazarı 15 yıl sonra ilk kez greve başlamıştı.

Amerika Yazarlar Birliği, sendikanın temsil ettiği binlerce sinema ve televizyon yazarı için yaklaşık 350 büyük stüdyoyu ve Netflix, Disney, Amazon, Apple ile Sony gibi çevrimiçi yayın servisini temsil eden bir grup olan Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği’nden (AMPTP) daha yüksek ücretler ve daha iyi çalışma koşulları sağlamaya çalışıyordu.

Amerika Yazarlar Birliği, Netflix benzeri servislere geçişin yazarların geçimini sağlamasını zorlaştırdığını savunarak, 11.500 üyesi için üç yıllık yeni bir sözleşme yapmaya çalışıyor. Hepsine ek olarak WGA son dönemde patlama yapan yapay zeka odaklı bir adım da istiyordu. Birlik yapay zekanın senaryo yazımında kullanımını düzenleyecek ve gerçek yazarlar tarafından sözleşmeye bağlanmış işleri yeniden yazmak için kullanılmasını engelleyecek güvenceler de istiyordu.

Geçtiğimiz ay ise yaklaşık 5 aydır süren grev stüdyolarla varılan anlaşmanın ardından resmen sona erdi. 2026 yılına kadar sürecek bir anlaşmaya imza atan taraflar, içerik üretiminde üretken yapay zeka araçlarının kullanımına ilişkin düzenlemelerin yanı sıra çevrimiçi içerik servisleri ve izleyicilere dayalı bonusların nasıl hesaplanacağına ilişkin yeni kurallar belirledi.

Hollywood grevi yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X