reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube kanal sayfalarına “Size özel” bölümü geliyor

 - Güncelleme: 08 Kasım 2023 22:48

Video tarafının en büyüğü konumunda olmayı sürdüren YouTube, kanal sayfalarına “Size özel” bölümü ekleyeceklerini duyurdu.

Süreç hakkında, “YouTube kanalınızın düzenini özelleştirerek, kanalınızın Ana Sayfa sekmesine geldiklerinde izleyicilerin kanal fragmanınızı, öne çıkan videonuzu, öne çıkan bölümlerinizi ve “Sizin özel” bölümünü görüntülemesini sağlayabilirsiniz.” açıklamasını yapan YouTube, kullanıcıların 20 Kasım itibarıyla görmeye başlayacağı yeni “Sizin özel” bölümü hakkında ise spesifik olarak şunları aktarıyor: “Size özel bölümü, kanalınızın Ana Sayfa sekmesini ziyaret eden kitlenize özel bir deneyim sunar. Bu bölümde, izleyicinin izlediği içeriklere göre kişiselleştirilmiş içeriklerin bir karışımı gösterilir. Ne tür içeriklerin gösterileceğini seçebilir ve yalnızca son 12 ay içinde yayınlanan içeriklerin gösterilmesini tercih edebilirsiniz.” Bu algoritma ile çalışacak yani ismi gibi kişiye özel içerikler gösterecek bölümün kanal sahipleri tarafından nasıl aktif edileceği ise Google tarafından burada açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube, yakında kişilere mobil uygulamaları üzerinden bir sohbet botu da sunacak. Şirket tarafından geliştirilen bir büyük dil modelinden güç alacak üretken yapay zeka temelli sohbet botuna, video pencerelerinin altına eklenecek “Sor” butonu üzerinden ulaşılabilecek, sisteme farklı sorular sorulabilecek. Örneğin sistemden açılan videonun özetini çıkarması istenebilecek, videodaki konu hakkında daha fazla bilgi talep edilebilecek ya da benzer öneriler alınabilecek.

Bu arada firma üretken yapay zekadan önemli bir alanda daha yardım alıyor, o da bazen inanılmaz büyüyen yorumlar bölümü oluyor. Yorum özetleyici olarak geçen bir altyapı geliştiren şirket, bu sayede izleyicilerin diğer kişilerin neler söylediğini takip etmelerini kolaylaştırıyor.

Google, özellikle büyük YouTuber’ların videolarındaki yorum bölümünde dönen tartışmaları, tek tuşla düzenlemek ve takip edilebilir hale getirmek adına özetlemek için üretken yapay zekadan yararlanıyor. Bu sistem de ilk aşamada küçük bir kitle üzerinde test ediliyor.

YouTube yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER