reklamı kapat

POPÜLER

Anonymous, “Operasyon Digiturk” ile BTK’yı hack’ledi

İnternet üzerinde, son dönemin en çok ses getiren hacklerine imza atan Anonymous, “affetmeyiz, unutmayız” mottosunun arkasında durdu ve geride bıraktığımız yıllar içinde Blogspot da dahil birçok sitenin kapanmasına neden olan Digiturk’le ilintili olarak Bilişim Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) sitesini hackledi. Saldırı sonucunda, Digiturk ile operatör firmalar arasında ilişkiyi sağlayan kişiler çoğunlukta olmak üzere yüzlerce kişinin kullanıcı adı, e-posta adresi, şifresi ve hatta ev adresi PasteBin üzerinde yayınlandı. Söz konusu operatör firmalar arasında Avea, Digiturk, Smile, Superonline, Turkcell, Türk Telekom, Turknet, TTNET ve Vodafone da yer alıyor.

Hacker grup, geçtiğimiz haftadan bu yana ACTA’dan ötürü Avrupa’nın belli başlı ülkelerinde genellikle kamu kurumlarını hedef alan saldırılar düzenliyordu. Bu sebeple, planlı yapılan BTK saldırısının geniş çaplı girişimin bir ayağı olduğunu söylemek mümkün. Digiturk, LigTV telif haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle birçok siteye adli yoldan müdahale edilmesine neden olmuştu. Zamanında çok tepki çeken bu girişimler nedeniyle en büyük blog ağlarından olan Blogspot’a erişim engellenmişti.

Anonymous başka bir site üzerinde yaptığı açıklamada: “Sevgili kardeşlerim artık gözünüzü açıp uyanmanın tam zamanıdır. Artık özgürlük için hakkınızı aramanın zamanıdır. İntertnet düşüncenin rahatlıkla ifade edilebileceği, otoritenin müdahalesinden uzak olması gereken platformdur. İnternete yönelik müdahalelerin yoğunlaştığı bu dönemde özgürlüğümüzü savunmak için birlik olma zamanı gelmiştir…

İnternette hukuk terörü estiren Digiturk blogger.com,inci.sozlukspot.com ve 10000 üzerinde websitesi kapattırdı. Kapatılan sitelere uyarı veya savunma hakkı verilmedi.” dedi.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Anonymous, “Operasyon Digiturk” ile BTK’yı hack’ledi” için bir cevap

  1. rustucemgirgin dedi ki:

    Yuzde 90 inci sözlüğün işidir. söylemesi