reklamı kapat

POPÜLER

Digiturk 3D yayına başladı

Digiturk bir ilke imza atarak, sinema salonlarında izlediğimiz yeni nesil üç boyutlu görüntü deneyimini evlere taşıyor. Yeni başlayan yayınlar ile 3D destekli televizyon sahipleri Digiturk Plus kutularından üç boyutlu yerli ve yabancı içeriklere ek bir ücret ödemeden ulaşabiliyor.

NASIL İZLEYEBİLİRİM?
Yeni nesil üç boyutlu yayınları izlemek için 3D destekleyen bir televizyona sahip olmanız gerekiyor. Standart LCD ve plazma televizyonlar renkli gözüklükler ile izlebilen  düşük kaliteli ‘anaglif’ 3D yayınları aktarırken, yeni nesil 3D yayınları çözme ve dönüştürme yeteneğine sahip değiller. Kısaca yeni nesil bir yayın yeni nesil bir televizyon gerektiriyor. Yeni nesil 3D yayın formatları kendi içinde Yan-Yana, Alt-Üst ve Ardışıl olarak ayrılıyor. Digiturk’un gerçekleştirdiği yayın ise Yan-Yana (Side-by-Side) formatında. Yayını izleyebilmek için 3D TV’nizin 3D modunu açmanız ve Yan-Yana 3D formatını seçmeniz yeterli.

ÜÇ BOYUTLU BELGESEL KEYFİ
İZ TV ve LG birlikteliğine sahne olan ve yeni nesil 3D teknolojisiyle çekilerek üç bölümden oluşan 3D içerikli belgesel Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Digiturk, yeni nesil 3D teknolojisiyle İstanbul, Kapadokya ve Kaş’ta çekilen içeriklerini LG’nin desteğiyle, sinema deneyimine eş kalitede belgesel izleme imkanı sunuyor. Digiturk 18’inci kanalda yayın yapan İZ TV ekibinin İstanbul tarihi yarımadada, Kapadokya’da ve Kaş’ta çekimlerini tamamladığı üçleme belgeseller, DIGITURK Plus kutularında Dividigi’de Kasım ayında izleyicilerle buluşuyor.

KARADA, HAVADA VE SUDA
LG desteğiyle çekilen 3D üçlemenin ilk ayağı tarihi yarımadada geçiyor. Modacı Ümit Ünal, Pelin Batu, fotoğrafçı İzzet Keribar, İstanbul tarihçisi Haldun Hürel ve Mesut Yar kendi İstanbullarını anlatıyorlar. İkinci belgesel olan “Havada: Uçan Hollandalı ile Kapadokya” ise Hollandalı gezgin Wilco Van Herpen’in sunumuyla Kapadokya’da geçiyor. Sonuncu belgeselin konsepti ise su (Suda: Savaş Karakaş’ın Sualtı Menüsü) ve etkileyici Kaş sualtı görüntüleriyle eşsiz bir görsel şölene dönüşüyor.

KAMERA ARKASI
İZ TV yapımcılığında gerçekleştirilen 3D belgeseller, Türkiye’de bir ilk. Gerek belgesel gerek televizyon dünyası için çok önemli olan bu gelişmenin bir parçası olan Wilco van Herpen’in, “Uçan Hollandalı ile Kapadokya” çekimlerinin kamera arkası görüntülerinden oluşan “Üç Boyutlu Kapadokya” programını da İZ TV’de 20 Kasım Salı günü saat 22.00’de izlemek mümkün. 3D çekimler nasıl yapılıyor, hangi teknoloji kullanılıyor öğrenmek istiyorsanız bu kamera arkası görüntülerini ve Wilco’nun izlenimlerini kaçırmayın.

NELER VAR?
Yeni başlayan yayınlar arasında İZ TV belgeselleri, Robots of Mars, Dinosaurs: Giants of Patagonia, 3D SUN ve Adventures in Animation isimli yapımlar yer alıyor.