reklamı kapat

POPÜLER

Slingbox Solo

 - Güncelleme: 04 Şubat 2010 15:59

Slingbox Solo tüm bu saydığımız kurgulardan farklı olarak cep telefonunuza ve bilgisayarına benzeri örneklerde olduğu gibi sadece bir kanalı değil bir platformun tümünü taşımanızı sağlıyor. Yazının devamında da sıklıkla değineceğimiz gibi bir örnek vermek gerekirse evinizdeki Digiturk’ü Slingbox sayesinde mekan bağımsız olarak cep telefonunuz veya bilgisayarınız üzerinden izlemek mümkün.

GENEL ÖZELLİKLER
Yazının girişinde kısaca bahsettiğimiz gibi Slingbox Solo kullanıcıların cep telefonu veya bilgisayarları üzerinden uydu alıcı, DVD oynatıcı ve Apple TV gibi kaynaklara bağlanarak istedikleri filmleri internet üzerinden izlemeyi sağlıyor. Yayınları kesintisiz izleyebilmek için Slingbox’ın ve yayınları izlemek istediğiniz cihazınızın internete bağlı olması gerekiyor. Slingbox ve yayınları izleyeceğiniz cihazların arasındaki mesafenin önemi yok. Yani yurt dışındayken bile evinizdeki Digiturk’ünüze bağlanarak Lig TV’den canlı yayın izleyebilirsiniz. Oldukça şık bir tasarıma sahip olan Slingbox’ın arka kısmında Component (komponent), Composite (kompozit) ve S-Video bağlantıları (giriş/çıkış) yer alıyor. Ayrıca internete bağlantısı için ethernet girişine ve henüz aktif olmasa da USB bağlantısına yer verilmiş. USB girişinin yazılım güncellemesiyle birlikte Slingbox’a yeni bir yetenek kazandırması bekleniyor.

KURULUM
Slingbox kurulumu tahmin edebileceğinizden çok daha basit. İlk yapmanız gereken Slingbox ve yayın kaynağı arasında bağlantı kurmak ardından Slingbox’ı ethernet kablosu ile evinizde veya ofisinizde yer alan ağa dahil etmek. Ne yazık ki Slingbox üzerinde kablosuz bağlantı desteği bulunmuyor. Fakat bir kablosuz erişim noktasını köprü olarak kullanarak Slingbox’ı kablosuz olarak da kullanmak mümkün. Kablosuz erişim noktasını köprü olarak tanıtmak standart kurulum kadar olmasa da zahmetsiz. Yüksek performans için elbette ethernet bağlantısı kurmanızı öneririz. İnternet bağlantı hızınızın kullanıma etkisi olmasa da görüntü kalitesinde önemi artıyor. Bağlantı hızınızla doğru orantılı olarak görüntü kalitesinde artış gözleniyor. Slingbox üzerinden gelen yayınları izleyebilmek için cep telefonunuzda ve bilgisayarınızda SlingPlayer uygulamasının yüklü olması gerekiyor. Uygulamanın bilgisayarlar için ücretsiz hem Mac, hem de PC sürümleri bulunuyor. Cep telefonları için iPhone, BlackBerry, Windows Mobile, Palm OS ve Symbian desteği var. Bilgisayar uygulamalarından farklı olarak mobil uygulamalar ortalama 30 dolara satışa sunuluyor. iPhone dışındaki cep telefonu modelleri için aynı zamanda 30 günlük bir deneme sürümü var fakat iPhone üzerinden Slingbox’a bağlanıp yayınları izleyebilmek için 29.99 dolar ödemeniz gerekiyor.

KULLANIM KOLAYLIĞI
Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınız üzerinde SlingPlayer uygulamasını çalıştırmanız gerekiyor. SlingPlayer açılır açılmaz sizinle aynı ağda olan Slingbox Solo’yu görerek otomatik olarak gerekli ayarlamaları yapıyor. Sizin tek yapmanız gereken yayın kaynağını kurulum esnasında çıkan listeden seçmek. Digiturk üzerinden örneklemek gerekirse kullanmakta olduğunuz Digiturk alıcısını tanıttığınızda bilgisayarınızda karşınıza bir Digiturk kumandası çıkıyor. Üstelik kumandanın hemen hemen tüm fonksiyonlarından faydalanmak mümkün. Yani bilgisayarınız üzerinden kanalları değiştirebilir, rehbere ulaşabilir veya Digiturk’u kapatıp açabilirsiniz. Uzaktan kumanda için Digiturk alıcınıza yine Slingbox kutusundan çıkan kızılötesi alıcıları takmanız gerekiyor. Kızılötesi alıcıların montajı da oldukça basit. Bilgisayar dışında iPhone üzerinde de yaptığımız testlere göre SlingPlayer uygulaması sorunsuz çalışıyor. iPhone üzerinde kontroller dokunmatik ekranın yetenekleriyle birlikte daha da keyifli hale geliyor. iPhone üzerinden yayınları izleyebilmek için o an Wi-Fi bağlantısına sahip olmanız gerekiyor. Bu her ne kadar sıkıcı bir durum olsa da veri paketlerinin fiyatları düşünüldüğünde Wi-Fi zorunluluğu anlamlı hale geliyor.

GÖRÜNTÜ KALİTESİ
Daha önce de değindiğimiz gibi Slingbox Solo bağlantı hızınıza uygun olarak SlingStream adını verdiği algoritma ile yayın kalitesini ayarlıyor. Eğer Slingbox ve yayını aldığınız cihaz aynı ağ üzerindeyse -örneklemek gerekirse salonuzdaki yayına mutfaktan veya yatak odanızdan eriştiğinizde- görüntü kalitesi maksimum seviyeye çıkıyor. Görüntü ve ses kalitesi tatmin edici seviyede. Fakat ekran boyutu arttıkça görüntü de piksellenmeler başlıyor. Yani bilgisayarınız üzerinde tam ekran görüntü almak hayal olacaktır. Yine Digiturk üzerinden örnek vermek gerekirse ideal boyutta ofsayt çözümleyecek kadar net görüntü alabiliyorsunuz. iPhone üzerinde bilgisayara göre çok daha başarılı bir görüntü almak mümkün. Ses kalitesi de diğer mobil TV uygulamalarıyla karşılaştırıldığında çok daha başarılı. Ne yazık ki aynı anda hem cep telefonunuz, hem de bilgisayarınız üzerinden yayınlara ulaşmak mümkün değil. Yayın hakları düşünüldüğünde yapılan bu kısıtlamanın gerekli olduğu ortada. Tüm özellikleriyle değerlendirecek olursak Slingbox Solo mobil TV için ideal bir çözüm. Özellikle evdeki yayına yaptığınız yatırım düşünüldüğünde Slinbox çok daha anlamlı hale geliyor. Ayrıca yenilikçi özellikleri ve görenlerin tepkileri düşünüldüğünde Slinbox kadar ‘havalı’ bir cihazın olmadığı da bir gerçek.

ŞIK TASARIMslingbox-solo-1Siyah ve kırmızı renklerin hakim olduğu Slingbox modern bir tasarıma sahip

BAĞLANTI SEÇENEKLERİslingbox-solo-2Slingbox üzerinde Composite, Component ve S-video bağlantı seçenekleri yer alıyor

ETHERNET BAĞLANTISIslingbox-solo-3Cihaz ne yazık ki kablosuz bağlantı desteğine sahip değil

iPHONE UYUMLUslingbox-solo-4iPhone için 29.99 dolar karşılığında SlingPlayer uygulaması gerekiyor

DIGITURK KUMANDASIslingbox-solo-5Slingbox üzerinde bire bir aynı fonksiyonlara sahip bir Digiturk kumandası da bulunuyor

SLINGBOX AİLESİslingbox-solo-6Henüz Türkiye’de satışa sunulmamış farklı Slingbox ürünleri de var

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Her yerden televizyon yayını izleyebilme, kolay kurulum, ideal görüntü ve ses kalitesi, şık tasarım.

EKSİLER
Cep telefonu uygulamaları ücretli (iPhone için 29.99 dolar), kablosuz bağlantı seçeneği yok, görüntü kalitesi daha iyi olabilirdi,

SONUÇ
5000’den fazla farklı cihazdan aldığı yayını cep telefonu ve bilgisayarınız üzerinden izlemenizi sağlayan Slingbox Solo, uzaktan erişim için harika bir çözüm. Evden uzak kaldığınızda cep telefonunuzdan derbi maç izlemek paha biçilemez

TEKNİK ÖZELLİKLER

Uyumlu İşletim Sistemleri
• Microsoft Windows Vista (32-bit ve 64-bit)
• Windows XP SP2
• Mac OS X v.10.3.9 ve üstü

Bağlantılar
• Ethernet
• USB
• Composite
• Component
• S-Video

Uyumlu Cihazlar
• Uydu alıcı
• DVD oynatıcı/yazıcı
• DVR (dijital video kayıt cihazları)
• Güvenlik kamerası
• Apple TV
• Windows Media Center

Boyutlar
• 294 x 243 x 88 mm

Ağırlık
• 1.3 kilogram

Satış
• Best Buy (İzmir)

İLGİLİ HABERLER