reklamı kapat

POPÜLER

Nokia E72

 - Güncelleme: 02 Şubat 2010 15:47

Bir önceki model E71’in devamı niteliğindeki E72 üzerinde kayda değer yenilikler bulunuyor. Cihazın dış görünüşü fark edilir tasarım değişiklikleri sunsa da iki modelin gerek boyutlar, gerekse ağırlık anlamında aynı olduğunu söyleyebiliriz. Cihaza baktığımızda dikkati çeken ilk değişikliğin büyüyen kontrol tuşları olduğunu görüyoruz. Başarılı bir düzenleme ile hem çağrı ve sol/sağ seçim tuşları, hem de arada kalan uygulama kısayol tuşları büyütülerek daha kullanışlı bir hale getirilmiş. E71’i incelediğimizde bu tuşların kullanımı az da olsa olumsuz etkilediğini belirtmiştik. Bu olumlu değişim memnun edici. E72 üzerinde 320×240 piksel çözünürlük sunan yatay bir ekran bulunuyor. Ekranın altında standart kontrol tuşlarının yanı sıra ana ekran, takvim, rehber ve mesajlara ulaşabileceğinizuygulama kısayolları yerleştirilmiş. Cihazın sunduğu yenilikler arasında yön tuşlarının optik kontrol ile desteklenmiş olması bulunuyor. Böylece ister fiziksel olarak yön tuşlarını kullanabiliyor, isterseniz de parmağınızı bu bölümde sağa sola, yukarı-aşağı yönde hareket ettirerek seçenekler arasında gezebiliyorsunuz. Bu optik kontrolün hassasiyetini ayarlar altından değiştirebiliyorsunuz. Benzer şekilde uygulama kısayolları da değiştirilebiliyor.

BAŞARILI ARAYÜZ, ZENGİN ÖZELLİKLER
Nokia E72, Symbian işletim sisteminin 9.3 versiyonu üzerinde S60 FP2 (feature pack) arayüzüyle çalışıyor. Arayüzde her geçiş animasyonlarla süslenmiş. 600 MHz hızındaki işlemci ile bir önceki model olan E71’in eleştiri noktalarından biri olan yavaş çalışma büyük oranda giderilmiş. Tüm animasyonlar, uygulama açılışları hemen her kullanıcıyı tatmin edecek seviyeye ulaşmış. Nokia E72 gerçek anlamda güçlü bir internet cihazı. Anlık sohbetten internet gezintisine, internet üzerinden sesli görüşmeden gelişmiş e-posta desteğine kadar tüm servisleri mükemmel bir şekilde sunuyor. Şüphesiz tam Q klavyesi ve diğer mobil iletişim cihazlarında olmayan Türkçe karakterleriyle bunlar arasında en önemlileri e-posta ve anlık mesajlaşma. Klavyede Türkçe karakterlerin bulunması gerçekten büyük avantaj. Fakat cihazın dilini Türkçe olarak ayarladığınızda klavyedeki ‘I’ harfi standart olarak ‘ı’ (küçük) karakterini yazıyor. Bu sebeple ‘i’ karakterini ancak fonksiyon tuş kombinasyonu ile yazabiliyorsunuz. Bu da kullanım açısından pek pratik değil. Yine de hiç Türkçe karakter olmamasından çok daha iyi.

E-POSTA HİZMETLERİ
Cihaz üzerinden istediğiniz e-posta servisini kullanabiliyorsunuz. Gmail, Hotmail, Yahoo Mail, Microsoft Exchange ve Lotus için hazır ayarları kullanabileceğiniz gibi, farklı bir e-posta sunucusu için ayarları kendiniz girerek kısa sürede kullanmaya başlayabilirsiniz. Tam HTML e-posta desteğinin yanı sıra sunulan başarılı arayüzle e-postalarınızı mobil cihazınız üzerinden kontrol etmek çok pratik. E72 aynı güçte sohbet servislerini de destekliyor. Birkaç tıklama ile Google Talk, Live Messenger (MSN), Yahoo Messenger ve Ovi Messenger servislerine bağlanabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak indirilebilen ‘Chat’ isimli uygulama üzerinden bu servisleri kurmak gerçekten çok basit ve teknik bilgi gerektirmiyor.

GÜÇLÜ KAMERA
Nokia E72 üzerinde 5 megapiksel çözünürlük sunan bir kamera bulunuyor. Kamera otomatik netleme ve tek bir LED aydınlatma ile desteklenmiş. Panorama modu da bulunan kameranın fotoğraf performansı gerçekten çok yüksek. Fakat video kayıt özelliğinin 15 kare/sn değerinde sabitlenmiş olması üzücü. Otomatik netleme özelliğini optik yön tuşlarına dokunarak kullanabiliyorsunuz. Bu da netleme ve çekim işlemini inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Kamera hazır çekim modlarına da sahip. Fakat konum etiketleme özelliği bulunmuyor. Oysa cihazda gelişmiş GPS modülü mevcut. A-GPS özelliğini de destekleyen E72 komple bir navigasyon paketi olarak görülebilir. Ovi Maps uygulamasıyla konum belirleme ve rota takibi özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz.

DAHASI VE FAZLASI
Cihazın bu incelemede bahsedemediğimiz daha birçok özelliği bulunuyor. Gelişmiş müzik çalar, standart 3.5 mm kulaklık bağlantısı, 16 GB’a kadar hafıza kartı desteği, HSUPA, dijital pusula, Flash Lite 3 ile tam Flash desteği, Wi-Fi, ofis dokümanlarını görüntüleme/ düzenleme, sözlük, intranet bağlantısı, kartvizit ve doküman tarama, Ovi Store üzerinden uygulama satın alma öne çıkan özellikler arasında sayılabilir.

OPTİK YÖN TUŞU
nokia-e72-1Fiziksel yön tuşları ve optik kontrol ile parmağınızı sürerek gezebiliyorsunuz

GÜÇLÜ KAMERA
nokia-e72-25 megapiksel kamera, fotoğraf anlamında yüksek performans sunuyor

BAĞLANTI
nokia-e72-33.5G olarak tanımlanan HSPA desteğinin yanı sıra Wi-Fi bağlantısı da bulunuyor

SOHBET VE E-POSTA
nokia-e72-4İstediğiniz e-posta hesabını kolayca kurup kullanabiliyorsunuz

KULAKLIK BAĞLANTISI
nokia-e72-53.5 mm standart kulaklık bağlantısı ile istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz

TAM Q KLAVYE
nokia-e72-6Klavye ile SMS ve anlık mesajlaşma servislerini etkin bir şekilde kullanabilirsiniz

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
3G, Wi-Fi, HSPA ve DLNA gibi zengin bağlantı seçenekleri, gelişmiş e-posta, sohbet servisleri ve internet tarayıcı. Entegre GPS, tam Flash desteği ve tabii ki Türkçe karakterli tam Q klavye.

EKSİLER
Kamerada konum etiketleme yok, video kaydı 15 FPS ile sınırlı. TV çıkış özelliği bulunmuyor.

SONUÇ
Büyük beğeni toplayan Nokia E71 sonrasında güçlü yenilikler sunan E72, internet, navigasyon ve görüntüleme anlamında hemen her ihtiyacı karşılayacak seviyede.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Symbian v9.3 S60 FP2

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran

• 2.36 inç 320×240 piksel
• 16 milyon renk TFT LCD

Hafıza

• 250 MB dahili, 4 GB microSD kart (16 GB maks)

Kamera

• 5 megapiksel, otofokus, VGA 15fps video kaydı

Multimedya Desteği

• AAC, MP3, WMA, 3GP

Bekleme / Konuşma Süresi

• 480 / 12.5 saat

Navigasyon

• A-GPS, Dijital pusula, Ovi Haritalar

Bağlantılar

• USB, Wi-Fi, Bluetooth

Boyutlar

• 114 x 58 x 10 mm

Ağırlık

• 128 gram

İLGİLİ HABERLER