reklamı kapat

POPÜLER

Nokia E6 incelemesi

E6’nın dış görünümü Nokia’nın E serisindeki diğer cihazlarına benziyor. E71 ve E72’nin ardından gelen E6, tam Q klavyeyi ve dokunmatik ekranı bir arada sunan bir model. Telefonun sağ yanında Nokia’nın klasik tuş kilidi sürgüsü ve ses açıp kapama tuşları bulunuyor. Solda USB girişi; üstte açıp kapama tuşu, SD kart girişi ve standart 3,5 mm kulaklık bağlantısı var.

CAM VE PASLANMAZ ÇELİK
İş dünyasına yönelik bir alternatif olarak üretilen E6’nın dokunmatik ekranı 2,46 inç büyüklüğünde. Web sayfalarında gezerken size inanılmaz bir deneyim yaşatmasını beklemeyin ama e-posta kontrol ederken ya da telefona yüklü olarak gelen ofis programları aracılığıyla yeni belge oluştururken yeterli gelecektir. Cihaz tam Qwerty klavyesi ile çok rahat bir kullanım sunuyor. Aslında ilk başta ekran küçük gibi görünüyor fakat kompakt boyutta olmasının avantajı tek elle kullanıma imkan vermesi diyebiliriz. Günümüzün geniş dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarına rakip olmaya çalışmıyor zaten ve inanın cam ve paslanmaz çelik birleşiminden oluşan kasasıyla bizce pek çok telefondan daha kaliteli ve şık. SymbIan’ın yeni yüzü Symbian’ın yeni ve son versiyonunu olan Anna’yı kullanan E6’da menüdeki ikonların biraz daha farklılaştığını ve daha yuvarlak hatlarla biraz daha estetik bir hava kazandığını görüyoruz. Yeni ikonlar, geliştirilmiş metin girişi, güncellenmiş Ovi Haritalar gibi fonksiyonlar sunan Anna güncellemesi, yakın zaman içinde Nokia N8, C7 ve C6-01’e de yapılabilecek. Bu modellerin yeni versiyonları da Anna yüklü olarak gelecek. Var olan cihazlara ise Ovi üzerinden güncelleme indirilebilecek. Anna’da klavyenin geri bildirim süresi kesinlikle kısalmış. Yani metin girişi yapmanız gereken her yerde (e-posta ya da mesaj yazmaktan tarayıcı üzerinde metin girişi yapmaya kadar) hızlıca yazabiliyorsunuz. Ayrıca artık tam ekranda değil bölünmüş ekranda yazdığınız için mesajları, üzerine yazdığınız sayfaları görebiliyorsunuz. Tarayıcının tek yeniliği ikonunun daha estetik görünüyor olması değil tabii ki. Eski Symbian’a oranla daha hızlı çalışıyor ancak halen hızının bize yeterli gelmediğini belirtelim. “Geri dön” oku, artık her zaman sol altta görünür durumda. Sağ attaki “seçenekler” ikonu da görünüm olarak biraz daha değişmiş ve biraz daha işlevsel hale getirilmiş. Ovi Haritalar’daki yenilikler sosyal ağlarda kullanılan konum bilgisi paylaşma üzerinde yoğunlaşıyor. Ovi Mağaza için konuşacak olursak; kablosuz ağ üzerinden indirilen dosya boyutundaki sınırlamalar biraz daha daraltılmış. Nokia’nın açıklamasına göre N8, C7, E7 ve C6-01 kullanıcıları Symbian Anna güncellemesini, ağustos ayı içinde telefonlarına yükleyebilecek.

YÜKLÜ UYGULAMALAR
Nokia telefonlarda eskiden de bulunan “Burada ve şimdi” adındaki uygulama, konum tabanlı bir uygulama. Konumunuzu belirleyip yakındaki restoranları, etkinlikleri gösteriyor ve size önerilerde bulunuyor. Uygulamalar arasında ayrıca video düzenleyici ve fotoğraf düzenleyici şeklinde iki farklı multimedya içeriği düzenleme uygulaması bulunuyor. Uygulama üzerinden fotoğraf ya da videoları kırma, efekt, yazı, şekil veya animasyon ekleme gibi şeyler yapılabiliyor. Sosyal ağlardaki hesaplarınızı yine Symbian’ın kendi uygulamalarından olan “sosyal” ikonu altında yapılandırıp kullanabiliyor; arkadaşlarınızın durum güncellemelerini takip edebiliyorsunuz.

BAĞLANABİLİRLİK
Nokia E6, 3,5G destekleyen bir cihaz. Hem mobil şebeke üzerinden hem de 802.11 b/g/n desteği sayesinde Wi-Fi bağlantısı üzerinden 10.2 Mbps’ye kadar hızlarda veri indirimine olanak sağlıyor. Son kullanıcının Nokia tercih etmesinin sebeplerinden biri olan uzun pil ömrü 1500mAh’lik bataryası sayesinde E6’da da mevcut. Cihaz, 3G’de 7 saate kadar konuşma süresi sunuyor. 600 MHz ARM 11 işlemci, 1 GB ROM ve 256 MB RAM, cihaza ait diğer teknik detaylar. İşinizi gücünüzü telefon üzerinden yürütebilmeniz için ihtiyacınız olan ofis programları E6’da elinizin altında olacak. Bir Nokia telefona e-posta hesabınızı kurup senkronize etmek ne kadar kolaysa; e-posta ile gelen bir dosyayı açıp, düzenleyip, yeni alıcılara göndermek de o kadar kolay. Nokia’nın bugüne kadarki (bizce) en büyük artısı hep diğerlerine nazaran çok daha kullanışlı olması ve kullanıcının Nokia arayüzüne aşina olmasıydı. Aynı avantaj halen durumunu koruyor ama açıkçası ileri seviye kullanıcıların daha çok iOS ve Andorid’li cihazlara yönelmesiyle Symbian ve Nokia geride kalmaya başladı. Anna da Nokia’nın gittikçe güçlenen rakiplerinin ve modern zamanın gerisinde kalmamak adına yaptığı bir atılım olarak mobil iletişim tarihindeki yerini aldı. E6, iş odaklı cihazlar arasında iyi bir alternatif. Fonksiyonel, kullanıcı dostu ve güçlü. Ama doğrudan hedefinde olmayan; kullanacağı telefonun teknik özellikleri ve bağlanabilirlik yeteneklerinin dışında uygulama çeşitliliğine daha fazla önem verenleri ıskalayacak gibi görünüyor.

► Detaylar sayfa 2‘de