reklamı kapat

POPÜLER

Apple 2014 yılını rekorlarla açtı

Açıklanan rakamlara göre Apple, 2014 yılının ilk çeyreğinde tam 51 milyon iPhone, 26 milyon iPad satarak rekor kırmayı başardı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 47,8 milyon iPhone ve 22.9 milyon iPad satan firmanın bu başarısına iTunes’dan gelen olumlu satış rakamları da eklenince toplamda 57,6 milyar dolarlık geliri ve 13,1 milyar dolarlık net karı ile hissedarlarının yüzünü güldürdü. Rakip teknoloji şirketlerinin yöneticilerini kıskandıracak bir ara dönem karne getiren CEO Tim Cook, finansal sonuçlara yönelik olarak “Gerçekten mutluyum. Sadık ve mutlu bir müşteri kitlesine sahip olmaya bayılıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

ÜRÜN SATIŞ RAKAMLARI: 2013 1. ÇEYREK VS 2014 1. ÇEYREK
Satış rakamları
Milyon adet

APPLE 2014 1. ÇEYREK GELİRLERİ
yüzdeler
Yüzde

GERİLEME DE VAR
Apple’ın parlak karnesindeki tek zayıfı ise iPod’dan geldi. Firmanın yeniden ayağa kalktığı dönemlerinin en büyük simgesi olan ikonik müzik çaların satışları geçtiğimiz yıla göre tam yüzde 52 geriledi. Bu gerilemenin en büyük sebebi elbette ki Apple’ın diğer ürünlerinin iPod’un barındırdığı tüm fonksiyonları da barındırması olarak gösterilebilir. Firmanın iPod’a yönelik olarak ne gibi adımlar atmayı planladığına dair henüz bir ipucu bulunmuyor ancak, Apple’ın bu ürünü kendi haline bırakmayacağı kesin.

Mac cephesinde ise yine nispeten olumlu bir görüntü ile karşılaşıyoruz. Apple’ın Mac bilgisayar satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artış göstererek 4,8 milyon adede ulaştı. Böylece her ne kadar Wall Street’deki finansal analistlerin daha yüksek satış ve karlılık rakamları yönünde geçmiş tahminleri bulunsa da Apple, oldukça başarılı bir ilk çeyreğe imza atmış görünüyor.

İLGİLİ HABERLER