reklamı kapat

POPÜLER

apple

Apple 5G teknolojisi için testlere başlıyor

Türkiye’de 4G teknolojisinin kullanılmaya başlamasının üzerinden çok uzun bir zaman geçmiş değil fakat diğer ülkelere baktığımızda 5G teknolojileriyle ilgili ciddi gelişmelerin yaşandığı görülebiliyor. Amerika başta olmak üzere birçok gelişmiş ülke yeni bağlantı teknolojisini denemeye başlıyor. Büyük şirketler 5G teknolojisini ilk olarak getiren olabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Teknoloji dünyasına yön veren firmalarda başı çeken Apple da bu teknolojinin testlerine başlıyor.

Birkaç ay öncesinde Apple’ın 5G testleri yapmak için sertifika almak adına çalışmalara başladığı söylenmişti. Şimdi ise Apple gerekli lisansı almayı başardı ve dolayısıyla 5G testlerinin yapılmasının önünde hiçbir engel kalmamış oldu. Söz konusu lisans 28 GHz ile 39 GHz frekans bandını kapsıyor. Cupertinolu şirketin bu testlerden elde edeceği bilgilerin gelecek iPhone modelleri için büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Henüz belli olmayan bir yılda 5G destekli bir iPhone modelinin piyasaya sürüleceği konuşuluyor. Apple’ın 5G standartlarını destekleyen ilk firmalardan biri olacağı düşünülüyor.

5G ile ilgili olarak bu kadar ciddi çalışmalar olsa da bu teknolojinin standartları halen tam olarak belirlenmiş değil. Farklı operatörlerin birbirinden farklı frekanslarda testler gerçekleştirmesi 5G’nin tam bir standarta oturması için zamana ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Apple’ın çalışmalarının sonucunu ise hep birlikte göreceğiz