reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en sessiz motoruyla gelen 92 yıllık bir gelenek: 2018 Rolls-Royce Phantom [Video]

Tamamen yeni altyapı ve ses izolasyonuyla birleşen dünyanın en sessiz motoru, yeni Phantom’un içerisinde maksimum izolasyon ve ev konforunu bir araya getiriyor.

Mayıs ayının son günlerinde 13 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı otomobili etiketli Sweptail‘i tanıtarak ortalığı karıştıran Rolls-Royce, ilk detaylarını geçtiğimiz günlerde paylaştığı Phantom’u tüm dünyanın karşısına çıkardı. Tanıtımı gerçekleştirilen otomobil, bir Rolls-Royce olduğu için her zaman olduğu gibi beklentilerin bir hayli yüksek olduğu bir günde karşımıza çıkan yeni yeni Phantom, bu beklentilerin karşılamak konusunda hiç zorlanmadı. İşte Rolls-Royce ekibinin karakteri üzerinde yaptığı etkili değişimlerle evrimine devam eden 2,7 tonluk “gemi”nin detaylardan bütünlüğe doğru giden detayları.

Değişmeyen “ruh”: Tasarım – Donanım

Dünyanın en lüks otomobili rozetini taşıma konusunda fazlasıyla iddialı olan Phantom’un tasarımına baktığımızda, aracı yakından tanıyanların da hemen fark edebileceği ilk detay çizgileri uzatılmış yeni ızgara olacak. Izgaradaki değişimi ışıklandırmalarla devam ettiren Rolls-Royce, lazer teknolojisine sahip grubuyla 600 metrenin üzerinde aydınlatma mesafesi vadediyor ki bu da dünyanın enleri arasına girecek olan bir değer. Arka tarafta bolca paslanmaz çelik malzemeleri beraberinde getirdiğini gördüğümüz araçta cam çerçevelerine kadar bu detayları görmek mümkün. Son olarak, üzerinde mücevheri andıran 22 inçlik jantların kullanıldığı Phantom’un değişmesini hiç istemediğimiz, 1900’lü yılları başlarından beri görmesi bile keyif verici olan “Uçan Hanımefendi”si tüm değişikliklerin ortasında kendisini koruyarak bir geleneği devam ettiriyor.


Rolls Royce’u Rolls Royce yapan en büyük parçalarından bir tanesi de şüphesiz iç dünyası. Bu bölümünde bir anlamda makyaj denilebilecek bir operasyon geçiren Phantom’da tamamen yeni diyebileceğimiz parçalar arasında, değişimle çok daha rahat olduğu söylenen ön koltuklar var. Arka tarafındaki koltukları 1956 yılının imza ürünlerinden olan “Eames Lounge” baz alınarak tasarlanan aracın bu bölümünde eğlence sistemi ve masaları tek bir buton üzerinden görünür hale getirmek mümkün kılınıyor. Kokpitinin merkezinde 12,3 büyüklüğünde bir ekranla gelen Phantom’da analog saat, tamamen el yapımı ahşap kaplamalar, içki paketi, yıldız yansımalı tavan gibi donanımlar farkın öncüleri arasında.

Motor

2018 model yılıyla birlikte twin-turbo destekli 6.75 litrelik on iki silindirli yeni bir motorla yola devam edecek olan Phantom, 563 beygir güce ve 900 Nm torka sahip. Sekiz ileri otomatik şanzımanla kombin edilen bu motorla birlikte yerini aldığı modelden yüzde 10 oranında daha seri (5,3 saniyede) olduğu bilgisinin de altı çiziliyor. Bu performans iyileştirmesini aynı zamanda yeni nesil alüminyum platformuna borçlu olan araçta, yüzde 30 oranında iyileştirilmiş burulma direnci ve yenilenen double wishbone süspansiyonlar dikkat çeken parçalar arasında. Bu platformun geliştirilmekte olan markanın ilk SUV modeli Cullinan’da da kullanıldığını da belirtmeden geçmeyelim. Fiyatıyla ilgili henüz bir bilgi paylaşılmayan yeni Phantom yakın gelecekte bir asırı devirerek geleneğin önemli temsilcilerinden birisi olmaya devam edecek.

VİDEO