reklamı kapat

POPÜLER

Dudak uçuklatan fiyatı ve dünyanın en sessiz motoruyla 2018 Rolls-Royce Phantom Türkiye’de

Geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleştirilen dünya prömiyerinin ardından ilk kez Türkiye’de sergilenen 2018 Rolls-Royce Phantom’un kendisi kadar fiyatı da astronomik seviyelerde.

Kısa bir süre önce Lotus’u Türkiye’ye getirerek adından söz ettiren Royal Motors, yaklaşık bir ay önce duyurduğu 2018 Rolls-Royce Phantom tanıtımını da gerçekleştirdi. Dünyanın en sessiz motoruyla Temmuz 2017 tanıtımı gerçekleştirilen yeni Phantom, İstanbul’da düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında ilk kez Türkiye’de sergilendi. Sokaklara çıktığı ilk günden itibaren arkasında yedi jenerasyon bırakan bu canavar, artık sekizinci jenerasyonuyla sokaklarda olacak. Marka tarafından açıklanan verilere göre 1 milyon 406 bin Euro yani 6 milyon 545 bin TL gibi astronomik bir fiyatla satışa sunulan aracın Türkiye ön siparişleri ise 2019’a kadar dolmuş durumda. Bu da en az aracın kendisi ve fiyatı kadar altı çizilmesi gereken bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

2018 Rolls-Royce Phantom’un öne çıkan parçaları

2018 model yılıyla birlikte motor kısmında twin-turbo destekli 6.75 litrelik on iki silindir yeni bir makineyle yola devam edecek olan Phantom, 563 beygir güce ve 900 Nm torka sahip. Sekiz ileri otomatik şanzımanla kombin edilen bu motorla birlikte yerini aldığı modelden yüzde 10 oranında daha seri olan model 0’dan 100’e hızlanmasını 5,1 saniyede tamamlayabiliyor. Phantom’un erişebildiği maksimum sürat değeriyse 250 km/s olarak sınırlandırılmış durumda. Eskisine göre yüzde 30 daha dinamik olan yeni Phantom, iyileştirilen burulma direnci sayesinde çok daha iyi bir sürüş konforu sağlıyor. Dünyanın en sessiz otomobili rozetinin alınabilmesi içinse otomobilin etrafında 6 milimetrelik iki katmanlı cam, 130 kilogram fazla ses yalıtımı, daha iyi ses izolasyonu için beyaz gövde içerisinde en büyük alüminyum eklemler ve yüksek emici materyaller kullanılıyor.


Rolls Royce’u Rolls Royce yapan en büyük parçalarından bir tanesi de şüphesiz iç dünyası. Bu bölümünde bir anlamda makyaj denilebilecek bir operasyon geçiren Phantom’da tamamen yeni diyebileceğimiz parçalar arasında, değişimle çok daha rahat olduğu söylenen ön koltuklar var. Arka tarafındaki koltukları 1956 yılının imza ürünlerinden olan “Eames Lounge” baz alınarak tasarlanan aracın bu bölümünde eğlence sistemi ve masaları tek bir buton üzerinden görünür hale getirmek mümkün kılınıyor. Kokpitinin merkezinde 12,3 inç büyüklüğünde bir ekranla gelen Phantom’da analog saat, tamamen el yapımı ahşap kaplamalar, içki paketi, yıldız yansımalı tavan gibi donanımlar hissedilir farkı yaratıyor. Tanıtım etkinliğinde fiyatla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Rolls-Royce Motor Cars Müdürü Hilal Aysal; “Bu aracın başlangıç fiyatı 416 bin Euro ancak vergiler işin içine girdikten sonra 1 milyon 277 bin Euro’ya çıkıyor.” diyerek Türkiye’ye getirilen aracın vergiler dahilinde 1 milyon 406 bin Euro’ya kadar yükseldiğini ifade etti.