reklamı kapat

POPÜLER

Essential kamerasıyla iPhone’a rakip olacak

28 Temmuz 2017

Android’in mimarı olarak tanınan Andy Rubin’in geliştirdiği Essential kullanacağı farklı çift kamera sistemiyle iPhone’a rakip olacak gibi görünüyor.

Hatırlayacağınız üzere Essential Phone geçtiğimiz mayıs ayında ortaya çıkmıştı. Andy Rubin’in projesi olması sebebiyle büyük heyecan uyandıran bu akıllı telefonun yazın ortasında kullanıcılarla buluşması bekleniyor. Fakat cihazın son haline ulaşması tahmin edilenden çok daha uzun sürdü. Teslimat tarihi de mecburen ağustos ayına kaydırıldı.

Yaşanan tüm bu problemlerin ardından Essential’in fotoğraf uzmanı olan Yazhu Ling bir blog yazısı paylaştı. Bu yazıda heyecan uyandıran telefonun kamera sisteminden bahsetti. Çift arka kameraya sahip bu cihazla mükemmel fotoğrafı elde etmek için çalıştıklarını açıkladı. Essential ile fotoğraf çekerken iki kameranın birden devreye girdiğini, fotoğraflanan anın RGB ve tek renkli versiyonunun çekildiğini söyledi. Ardından RGB renk verisiyle aynı fotoğrafın tek renkli versiyonu bir araya getiriliyor. Böylece yüksek görüntü korunurken, fotoğraf bozulmaları minimuma indiriliyor.

Bu noktada belirtmekte yarar var, bahsi geçen teknik ilk defa Essential tarafından kullanılmıyor. Aksine Huawei Honor 8 ve Moto Z2 Force da benzer bir sistem kullanıyor. Ancak Essential Phone bu tekniği kullanma konusunda diğer rakiplerinden daha özgüvenli bir havaya sahip.

YORUMLAR