reklamı kapat

POPÜLER

iPhone ve Google Pixel’e rakip “yapay zekayla çalışan” akıllı telefon

Android’in yaratıcısı, yapay zekayla çalışan yepyeni bir akıllı telefonla hem Apple hem de Google’a rakip olmak üzere.

İki sene önce Google’dan ayrılan ve kendi yoluna giden Android’in fikir babası ve yaratıcısı Andy Rubin’in, yapay zeka ile çalışan bir akıllı telefon üretme aşamasında olduğu; Apple ve Android hakimiyetindeki pazara rakip olacağı konuşuluyor.

Andy Rubin, Android’i yarattıktan sonra 2005’te Google’a satmıştı. 2013’e kadar Android departmanının başında kalmış, 2013’te ise Android’i bırakıp Google’ın Robotics departmanını kurmuş ve 2014’te Google’dan tamamen istifa edip kendi yoluna gitmişti.

Bloomberg’in kendi kaynaklarından elde ettiği bilgiye göre, Andy Rubin yakın zamanda kendi kurduğu ve CEO’su olacağı Essential isimli teknoloji şirketini duyuracak. 2015 Kasım’da Andy Rubin’in Essential Inc. ismini Amerikan Patent ve Marka Ofisi’ne kaydettirdiği biliniyordu, fakat şirketle ilgili hiçbir bilgi elde edilememişti. Şimdi ise Essential’ın yaklaşık 40 çalışanı olduğu ve bunların çoğunun eski Apple yöneticileri ve Rubin’in Google’dan meslektaşları olduğu söylentiler arasında. Eski bir Samsung yöneticisi olan Brian Wallace ise pazarlama departmanını yönetecek.

Rubin’i tanıyan bazı kaynaklara göre, Las Vegas’ta düzenlenen 2017 CES’te Rubin, Sprint gibi dev mobil operatörlerin yöneticileriyle tasarladıkları telefonu konuşuyordu. Doğrulama için Sprint yöneticileri ve Rubin’e ulaşmaya çalışan basın mensupları ise, görüşme taleplerinin reddedildiğini söylediler.

Henüz prototip aşamasında olan telefonun iPhone ve Google Pixel gibi pazarın üst sınıfındaki telefonlara rakip olmayı hedeflediği söyleniyor. Apple’ın 3D Touch’ına benzer basınca duyarlı bir çerçevesiz ekran, metal yan çerçeveli seramik kasa ve şarj etmenin yanı sıra E360 derece kamera gibi aksesuarların da telefona bağlanmasını kolaylaştıracak manyetik bir şarj girişi beklenen özellikler arasında.

Rubin’in yakınlarından sızan en heyecan verici söylenti ise Essential’ın ilk akıllı telefonuna yapay zeka entegre edileceği. Rubin’in verdiği bir röportajda, geleceğin işletim sistemlerinin “veriye ve kullanıcının eğiterek bir şeyler öğrettiği yapay zekaya odaklı” olacağını söylemesi, dedikodunun potansiyelini güçlendiriyor.

Telefonun hangi işletim sistemiyle çalışacağı ise şu an için tam olarak bir muamma. Rubin’in tercihi kendi el emeği Android mi olacak, yoksa Essential aynı zamanda yeni bir işletim sistemi hazırlığı içinde mi, zaman gösterecek.