reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’a 200 bin dolarlık “çalıntı logo” davası

Teknoloji devi Apple, WWDC 2018 etkinliği kapsamında iOS 12‘yi ve yeni “Siri Kısayolları” uygulamasını duyurdu. Şirket kısa süre önce bu yeni uygulamasında kullandığı logo ile ilgili ilginç bir davayla karşı karşıya kaldı.

Apple‘ın yeni Siri Kısayolları uygulaması kullanılan logo yüzüden dava edildi. Shift isimli bir şirket, uygulama logosunun kendilerinden alındığını iddia ederek 200 bin dolarlık bir yasal sürece başladı. Aşağıda görebileceğiniz üzere birbirlerini andıran ancak çalıntı olmadığı görülen logo, gerçekten ilginç görünüyor. Apple gibi zengin ve tasarım odaklı bir firmanın kendi logolarını kopyalamasını “inanılmaz” olarak değerlendiren Shift, normalde blok zinciri kullanarak internet siteleri yaratan ufak bir girişim. Bu yasal süreçten sonuç alması çok mümkün görünmeyen şirketin, neden 200 bin dolar istediği de anlaşılamıyor. Apple sonuçta 1 trilyon dolarlık bir şirket olma yolunda gidiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple

Siri Kısayolları tam olarak ne işe yarıyor?

Şirket şu şekilde açıklıyor: “Siri Kısayolları, herhangi bir uygulamanın Siri’yle çalışabilmesini sağlayarak işleri halletmenin yeni ve çok daha hızlı bir yolunu sunuyor. Siri, akıllı özellikleri sayesinde sabah kahve siparişi vermek ya da öğleden sonra bir egzersiz başlatmak gibi, doğru zamanda doğru eylemleri önerebiliyor. Kullanıcılar belirli bir görevi başlatmak için basit bir sesli komut oluşturarak Kısayolları özelleştirebiliyor veya yeni Kısayollar uygulamasını indirip farklı uygulamalardan bir dizi eylemi tek bir dokunuş veya kişiselleştirilmiş sesli komutla gerçekleştirilecek şekilde programlayabiliyorlar. Geliştiriciler de Kısayol API’larını kullanarak bu yeni özellikten kolayca yararlanabilirler. ”

İlgili Video

Merak edilen iPhone SE 2 böyle mi görünecek?