reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan 200 milyon dolarlık yapay zeka yatırımı

Siri ilk olarak kullanıma sunulduğunda bu sanal asistanın gerçek anlamda bir rakibi bulunmuyordu. O zaman için oldukça yenilikçi olan Siri, yıllar içerisinde kendini geliştirdi. Fakat bu esnada kullanıma sunulan rakip sanal asistanlar elini çok daha çabuk tuttu ve çoğu özellik bakımından Siri’yi geride bırakmaya başladı Bir süredir Siri’de devrimsel yenilikler yapmayan Apple, bu yıl önemli değişikliklere gitmeye hazırlanıyor. Bünyesine kattığı yeni yapay zeka odaklı girişim de bunun en net kanıtı. 

Techcrunch’ın aktardığına göre Apple, yapay zeka şirketi Lattice Data’yı resmen bünyesine katıyor. Satın alımla ilgili olarak Apple ile iletişime geçildiği ve Cupertinolu şirketin satın alımı onayladığı belirtilliyor. Lattice Data ismini duymamış olmanız olası çünkü çok büyük bir şirket değil. Fotoğraf ve yazıları analiz edebilen bir yapay zeka geliştiren şirket, bu verileri anlamlandırabiliyor ve belirli kriterlere göre gruplandırabiliyor.

Apple’ın satın alım için 200 milyon doları gözden çıkarttığı belirtiliyor. Teknoloji devinin daha önceki yatırımlarına baktığımızda bu rakamın düşük olduğunu söylemek gerek. Lattice Data’nın yapay zeka teknolojisinin Siri’nin gelişiminde kullanılacağı ve özellikle de WWDC 17’de tanıtılması beklenen Siri hoparlörde marifetlerini sergileyeceği düşünülüyor. Siri’de yaşanacak değişikliklerin neler olacağını zaman gösterecek.