reklamı kapat

POPÜLER

Siri

Apple’dan önemli ayrılık

The Information’ın aktardığı habere göre Siri’nin kurucularından Tom Gruber, Apple’daki görevinden ayrıldı. Tom Gruber’ın şirketten ayrılması bir Apple sözcüsü tarafından doğrulandı.

Lenovo

Siri’nin geliştirme grubunun başında çalışan Tom Gruber’ın fotoğrafçılığa ve okyanus koruma gibi alanlara ilgisinden ötürü görevi bıraktığı belirtiliyor. Gruber, Siri’yi Dag Kittlaus ve Adam Cheyer ile birlikte geliştirmiş ve sanal asistanı bir uygulama olarak App Store üzerinden 2010 yılında yayınlamıştı. İki ay sonra Siri’yi satın alan Apple, Cheyer, Kittlaus ve Gruber gibi isimleri Apple bünyesine katmıştı. Kittlaus, 2011’de, Cheyer ise 2012 yılında görevden ayrılmıştı. Her iki isim 2016’da Samsung tarafından satın alınan yeni bir yapay zeka projesi olan Viv’i geliştirmek için tekrardan bir araya gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Siri’nin geleceği ne olacak?

Gruber, diğer iki Siri kurucularından ayrıldıktan birkaç yıl sonra Apple’da kaldı ama emekli olmasıyla birlikte, orijinal Siri yaratıcılarının hiçbiri Apple’da kalmadı. Apple’ın Siri ekibi, şu anda Google’ın arama ve yapay zeka biriminin eski başkanı olan John Giannandrea’ya emanet.

İlginizi çekebilir

Apple’ın en son tanıttığı saat