reklamı kapat

POPÜLER

USB Type-C’nin mucidi Apple mı?

Geçtiğimiz günlerde duyurulan MacBook’un kuşkusuz en çok tartışılan kısmı girişi oldu. Daha ince ve sade bir tasarıma geçiş yapmak isteyen Apple, tüm girişleri kaldırdı ve yalnızca USB Type-C girişini bilgisayara ekledi. Kimilerine göre bu çok kötü bir karardı. Ancak yazdığı Apple ile ilgili blog yazılarıyla tanınan John Gruber‘e göre durum hiç de öyle değil.

Birkaç gün önce bir talk show gerçekleştiren Gruber, Apple’ın USB Type-C’yi kullanmasının devrimsel bir yenilik olduğuna dikkat çekti. Apple’ın USB Type-C‘yi standart hale getirmek istediğini belirten Gruber, “Kimden duyduğumu söylemem ancak Type-C’yi icat eden Apple, bu girişin dünya çapında standart olmasını istiyor. Apple çıkıp da bu sözleri söylemeyecek fakat yapmak istedikleri şey bu.” sözleriyle Apple’ın amacının bu olduğunu iddia etti.

Apple’a yakınlığıyla bilinen John Gruber’in böyle bir bilgi vermesi gerçekten ilginç. Çünkü Apple, tanıtımında diz üstü bilgisayarı yeniden icat ettiğini açıklasa da USB Type-C ile ilgili herhangi bir iddiada bulunmadı. Buna rağmen yeni MacBook’un ortaya çıkışının ardından Google’ın Pixel 2 bilgisayarında bu girişe yer vermesi dikkat çekti. Eğer gerçekten de Apple’ın böyle bir planı varsa, bunu gerçekleştirmesi pek de zor olmayacak gibi görünüyor.