reklamı kapat

POPÜLER

USB Type-C’nin mucidi Apple mı?

Geçtiğimiz günlerde duyurulan MacBook’un kuşkusuz en çok tartışılan kısmı girişi oldu. Daha ince ve sade bir tasarıma geçiş yapmak isteyen Apple, tüm girişleri kaldırdı ve yalnızca USB Type-C girişini bilgisayara ekledi. Kimilerine göre bu çok kötü bir karardı. Ancak yazdığı Apple ile ilgili blog yazılarıyla tanınan John Gruber‘e göre durum hiç de öyle değil.

Birkaç gün önce bir talk show gerçekleştiren Gruber, Apple’ın USB Type-C’yi kullanmasının devrimsel bir yenilik olduğuna dikkat çekti. Apple’ın USB Type-C‘yi standart hale getirmek istediğini belirten Gruber, “Kimden duyduğumu söylemem ancak Type-C’yi icat eden Apple, bu girişin dünya çapında standart olmasını istiyor. Apple çıkıp da bu sözleri söylemeyecek fakat yapmak istedikleri şey bu.” sözleriyle Apple’ın amacının bu olduğunu iddia etti.

Apple’a yakınlığıyla bilinen John Gruber’in böyle bir bilgi vermesi gerçekten ilginç. Çünkü Apple, tanıtımında diz üstü bilgisayarı yeniden icat ettiğini açıklasa da USB Type-C ile ilgili herhangi bir iddiada bulunmadı. Buna rağmen yeni MacBook’un ortaya çıkışının ardından Google’ın Pixel 2 bilgisayarında bu girişe yer vermesi dikkat çekti. Eğer gerçekten de Apple’ın böyle bir planı varsa, bunu gerçekleştirmesi pek de zor olmayacak gibi görünüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“USB Type-C’nin mucidi Apple mı?” için 6 cevap

 1. Emre Uludağ dedi ki:

  USB Type-C söylendiği gibi devrim niteliğinde olabilir.

 2. DD dedi ki:

  Mucidi Apple mı değil mi bilemiyorum ama bunu ilk kullanan cihaz Nokia N1 değil mi? Neden hiçbiyerde adı geçmiyor?

 3. wad dedi ki:

  usb standartlarını apple belirlemiyor ki apple sadece sony nin gelişmiş modern hali.

 4. gökalp dedi ki:

  usb type c yi intel çıkardı yani çıkarmadı ama bu fikiri ilk onlar buldu argelere ilk onlar başladı ama apple nasıl bir casuslukla girdiyse olaya adamlardan birkaç gün önce tanıttı ve macbookun yeni modeline gelirsek sadece abd odaklı yani bunu diğer dünya ülkelerine uygulamak çok kolay değil birincisi şarj ederken hdmi a bağlayıp film izleyemiyorsunuz 2.si her bir hdmi vga usb girişi için bir aparat almanız gerekiyor ki apple aparat yaptı mı iyi fiyatlar yani insanların hoşuna gidicek bir teknoloji ama herşeyi kablosuz yapıyor çok fazla eksik var ve bu düzeltilicek gibi gözükmüyor

 5. Turker dedi ki:

  Yeni çıkan Macbook 12″ evinde genellikle apple cihazları (Apple Tv, airport, iphone, ipad gibi) cihazları olanlar için biçilmiş kaftan. Zira içerisinde fanı yok. Sormazlar mı adama bu bilgisayarı az zorlarsak nasıl soğuyacak bu diye? Alet blogger diye bahsettiğimiz kitle ve yolculuk için ideal olmuş. Bunun dışında profesyonel bir kullanıcı için kesinlikle önerilmez.

  USB Type C yi kullanmak için apple şeyle bir aparat çıkartmış (http://store.apple.com/tr/product/MJ1L2ZM/A/usb-c-vga-çoklu-bağlantı-noktası-adaptörü). Üstelik bu alet için twelvesouth ekibide bir dock çıkaracaktır.

  Alınır mı? Bence alınmaz.

 6. Oğuzhan Karaot dedi ki:

  USB Type-C’nin mucidi Apple olsa idi çoktan patenti alınmış olurdu 🙂