reklamı kapat

POPÜLER

Sadece tek sürücüsüz otomobille tüm araç trafiği azaltılabilir mi? [Video]

Sürücüsüz otomobiller henüz emekleme aşamasında ve uzun yıllar daha bu otomobillerin yaygınlaşması beklenmiyor. Bazıları sürücüsüz otomobil devrinin başlaması için sabırsızlanırken kimileri ise sürüş deneyiminden mahrum kalacağı için böyle bir geçişin gerçekleşmesini istemiyor. Peki sürücüsüz otomobil trafiğe ne gibi bir katkı sağlayabilir? Yapılan çalışma sadece bir adet sürücüsüz otomobilin bile trafiği ne kadar rahatlatabileceğini açıkça ortaya koyuyor. 

Yapılan çalışmada birçok otomobil dairesel bir şekilde hareket ediyor. Otomobillerden yalnızca biri sürücüsüz otomobilken diğerleri sürücüyle yönlendiriliyor. Bu şekilde hareket edilirken zaman zaman araçlar yavaşlayıp hızlanıyor. Fakat sürücüsüz bir otomobilin varlığı sayesinde trafik hiçbir zaman durma noktasına gelmiyor ve akıcı şekilde devam ediyor. Sürücüsüz otomobiller insanlar gibi geç tepkiler vermiyor. Gelişmiş sensörler sayesinde nerede fren yapılacağı ve nerede hızlanılacağı tam olarak algılanabiliyor. Bu sayede otomobil gereksiz yere yavaşlamadığı gibi olması gerekenin üstünde hız yapmıyor. Dolayısıyla trafiğin devamlı olarak akması mümkün oluyor.

Sürücüsüz otomobil yalnızca trafiğin azalmasını sağlamıyor. Yakıt tasarrufu konusunda da normal otomobillere göre daha iyi bir performans gösteriyor. Doğru yerde yapılan fren ve en az yakıt tüketecek şekilde ayarlanan hızla tasarruf sağlanıyor. Tek arabayla trafik bu kadar düzelirken gelecekte tüm otomobillerin sürücüsüz olacak olması oldukça heyecan verici görünüyor. İlgili videoya haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR